Reality Brno: Rodinné domy stále předražené

Reality Brno: Rodinné domy stále předražené

8.12.2010 - Podle brněnských realitních kanceláří je v současnosti v moravské metropoli patrný převis nabídky rodinných domů nad poptávkou. Koupěchtiví zájemci sice mají z čeho vybírat, bohužel však většinou ale za draho.

Majitelé se pořád snaží prodávat své nemovitosti nadhodnocené. Na reálnou cenu jsou ochotní přistoupit až po několika měsících neúspěšného prodeje,“ popisuje situaci s rodinnými domy na Brněnsku Michaela Tesařová z Lotos Reality. „Hlavně novostavby se mi jeví celkově předražené. Jenže klienti si nedají  poradit ani konzultací,“ dodává k situaci makléř Roman Orel z FI Reality.
Ceny rodinných domů přitom za poslední dva roky také poklesly, a to v závislosti na lokalitě. Méně ve městě a více mimo něj. „ Nemyslím si, že by ceny rodinných domů šly ve městě o tolik dolů. Ale starší domy v okolí Brna se dají koupit již za rozumnou cenu,“ uvádí Orel.

Satelity už nelákají
Většina kupujících přitom ke koupi využívá hypotéční úvěry, pokud na něj tedy dosáhnou. „Domy dnes kupují hlavně lidé, kteří jsou si jisti stálosti svého přijmu, že budou mít na splátky hypotéky,“ poznamenává Tesařová.
Mezi dlouhodobě žádané lokality k bydlení ve vlastním domě patří hlavně sever od Brna. Zde lidé oceňují hlavně přírodní prostředí. Hodně developerských projektů ale směřováno spíše na jih od města.
Pro lidi, kteří se rozhodnou stěhovat mimo město hraje nejdůležitější roli dostupnost do Brna nejen MDH, ale i komunikace jako taková.
Velmi zajímavý trend však pozoruje Michaela Tesařová: „Opadá zájem o bydlení v satelitech 20 - 30 km od Brna. Klienti chtějí spíše zůstávat v Brně a nedojíždět každý den mnoho kilometrů za prací.“
Pozemků v Brně je podle Romana Orla spousta (např. Lesná, Sadová, Černovice), jenže jejich prodej blokuje město. V okolí Brna je ale možné pozemky na stavbu domu sehnat.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy