Ceny realit v roce 2011 klesnou

Ceny realit v roce 2011 klesnou

29.11.2010 - Mnoho nemovitostí se na českém trhu nabízí stále za nepřiměřeně vysoké ceny. V nadcházejícím roce má ale dojít k hospodářskému zpomalení, což by mělo přinutit klesnout i ceny realit až o 5%.

Podle analytické společnosti Next Finance má evropská i americká ekonomika znovu zpomalit. A to rozhodně nejsou dobré vyhlídky pro stavebnictví, které už tak dle dostupných údajů za září meziročně klesá o 7,3%. Samotné stavební firmy pro příští rok neočekávají závratná zlepšení situace a podle analýzy společnosti CEEC Research by měl pokles ve stavebnictví činit v roce 2011 až 6,1%. Například růst prodejů v nadcházejícím roce očekává jen jedna ze tří stavebních společností a nejkritičtěji vidí svoji blízkou budoucnost velké stavební firmy.
Stavebnictví je přitom obor, který je velmi úzce vázán na hospodářský růst. A na stavebnictví jsou pak závislé ceny realit. „Snad není ekonomické veličiny, na kterou by byly v poslední době rozporuplnější názory. Na jedné straně jsou tu realitní kanceláře, které tvrdí, že ceny realit porostou nejméně o 7 % vzhledem k plánovanému zvýšení DPH v roce 2012. Vedle toho ale stojí pohled nadčasový, ekonomický a zvenčí: poměr nájemného k ceně nemovitostí je velmi nízký. Návratnost investice do bytu se pohybuje kolem 30 let. Což musíme číst tak, že ceny jsou nadhodnocené,“ uvádí Markéta Šichtařová, ředitelka Next Finance. 
Ona sama se však kloní k názoru, že stojíme na půli cesty mezi oběma často uváděnými extrémy. Díky hospodářskému zpomalení a nadhodnocení cen bude podle Šichtařové během roku 2011 docházet k malému poklesu cen maximálně do 5 % s tím, že zvýšení DPH se pak již v cenách neprojeví. Tím by se ceny mohly dostat na „správnou“ úroveň.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy