Nové byty: Stagnace až do jara

Nové byty: Stagnace až do jara

16.9.2010 - Developerská společnost Central Group tento týden prezentovala nejen své aktuální prodejní výsledky, ale i prognózu trhu s novými byty.

Za dva roky (2008 - 2010), tedy po dobu hospodářské krize, se ceny nového bydlení snížily průměrně o 15%. V současné době už ceny ale dolů nepůjdou a během nadcházejícího podzimu a zimy budou stagnovat. Od jara však dá podle developera očekávat v některých lokalitách mírný nárůst cen zhruba ve výši inflace. K oživení trhu pomáhají nejen nízké ceny, ale také nízké úroky hypoték, výhled zvýšení DPH v příštím roce a deregulace nájemného.

Společnosti Central Group se i v době krize podařilo navýšit svůj základní kapitál. V loňském roce činil její hrubý zisk 718 milionů Kč a základní kapitál společnosti byl v srpnu 2010 navýšen na 2,7 miliardy korun. Důvod je jednoduchý - není závislá na financování výstavby prostřednictvím bankovních úvěrů. V důsledku striktního omezení bankovního projektového financování se z trhu stáhli developeři, kteří byli závislí na cizím kapitálu a kvůli poklesu počtu zahajovaných bytů a odložení mnoha připravených projektů výrazně poklesla nabídka nového bydlení. Trh se tak pročistil a stále více se na něm prosazují velcí developeři jakým je právě Central Group. Společnost zamýšlí svůj zisk investovat zpět do developerských aktivit, tak jako to dělala v minulosti. „Letos plánujeme prodat více než tisícovku nových nemovitostí,“ řekl šéf firmy Dušan Kunovský. Developer má v plánu v letošním roce zařadil do prodeje 24 nových lokalit a zahajuje výstavbu více než 800 nových bytů a rodinných domů.
Společnost nyní také připravila novou akční nabídku „Nastěhujte se hned a zaplaťte až za rok bez navýšení“. Zájemci o bydlení složí po podpisu kupní smlouvy jen 10% zálohu a zbytek může doplatit až za rok po nastěhování, a to bez jakéhokoli navýšení ceny.

Podíl Central Group na trhu v Praze a okolí je podle odhadu firmy v současnosti zhruba třetinový. Vývoj však směřuje dle Dušana Kunovského spíše ke konsolidaci a zvyšování podílů hlavních hráčů na trhu a malí developeři jsou vytěsňováni. Mezi největší konkurenty Central Group patří v hlavním městě Finep, Ekospol a Skanska.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy