Změní zvyšování nájemného po deregulaci od 1.1.2011 trh s realitami v České republice?

Změní zvyšování nájemného po deregulaci od 1.1.2011 trh s realitami v České republice?

15.9.2010 - Zvýší se po deregulaci nájemného od 1.1.2011 ceny pronájmů dramaticky anebo ne? Společnost M&M reality holding a.s. představila na tiskové konferenci v Praze dne 14.9.2010 svoji analýzu.

M&M reality neočekávají žádné výrazné zdražení nájmů, protože nabídka převyšuje poptávku a poptávající nemají důvod nabízet více než je reálná tržní cena. Pronajímatelé si tudíž nemohou dovolit výrazněji zvyšovat ceny. Mnozí sice očekávají od roku 2011 dramatický růst, ovšem vedení M&M reality toto nepředpokládají. Obchodní ředitel Ing. Miroslav Jonáš k tomu podotýká: „Když naše země vstupovala do EU, každý čekal, že od 1.5.2004 vylétnou ceny nemovitostí nahoru, protože sem přijdou všichni „západní“ cizinci a budou vše kupovat. Samozřejmě se nic nestalo. Kdo chtěl, tak už tu vše, co potřeboval, dávno vlastnil. A stejně si myslím, že to bude i s nájmy. Pronajímatelé budou s nájemníky chvíli bojovat, ale pak si ti rozumní řeknou, že lepší je mít méně peněz a pravidelně, než půl roku nabízet neobsazený byt za vysokou cenu a pak muset zlevnit na původní úroveň.“

Generální ředitel společnosti Milan Zavadil, představil zajímavou statistiku analytického oddělení společnosti. V centru všech krajských měst byly za posledních 6 měsíců sledovány průměrné ceny nejatraktivnější bytů – velikosti 2+1. Porovnávána byla cena prodejní a cena za pronájem. „Z analýzy jasně vyplynulo, že klienti nedosáhnou na hypotéku, protože nemají vlastní zdroje. Bez problémů však dosáhnou na pravidelnou měsíční splátku. A protože si nemohou dovolit hypotéku, volí stále častěji variantu pronájmu. Osobně očekávám, že bankovní trh v nejbližší době zareaguje a podmínky pro poskytování hypoték se zmírní.“ říká Zavadil.

K vývoji prodejních cen se vrcholní představitelé shodli na tom, že cenové dno již bylo dosaženo. V současnosti podle nich ceny zpevňuji a od druhé poloviny roku 2011 očekávají růst. M&M reality predikují, že do konce roku 2013 se prodejní ceny nemovitostí v tuzemsku vrátí na úroveň cen z léta 2008, kdy v ČR probíhal tzv. realitní boom.


Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy