Krize naučila Čechy šetřit na domácnosti

Krize naučila Čechy šetřit na domácnosti

13.9.2010 - Mnoho Čechů šetří kvůli nepříznivé finanční situaci hlavně na nákupu nového vybavení do domácnosti, na energiích, nebo odkládají rekonstrukci bydlení. Šetří však především starší lidé. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechala udělat Direct pojišťovna.

Z průzkumu Direct pojišťovny, kterého se v červnu 2010 zúčastnilo se 526 respondentů, vyplývá jasný závěr: Češi v souvislosti s finanční krizi šetří hlavně na domácnosti. Více než polovina Čechů (53 %) přistoupila k omezení nákupů nového vybavení do domácnosti a stejné procento oslovených uvedlo, že se snaží ušetřit na platbách za energie. Uskromňují se ovšem hlavně starší lidé. Mladší naopak častěji deklarovali, že se do jejich chování finanční krize nijak nepromítá.

Řada lidí hledá v souvislosti se složitější finanční situací způsoby jak ušetřit na chodu domácnosti. Uspořit na energiích se snaží 65 % respondentů ve věkové kategorii od 51 do 60 let. V případě mladších lidí ve věku 18 až 30 let pak podobně šetří čtyři z deseti oslovených,“ doplňuje výsledky průzkumu tiskový mluvčí Direct pojišťovny Tomáš Zavoral a dodává: „Necelá třetina dotazovaných přiznala, že kvůli krizi odložila nebo omezila rekonstrukci bydlení.“

Pojišťovna ve své tiskové zprávě také uvedla několik tipů, kde se dá v domácnosti ušetřit nejvíce. K úsporným opatřením patří hlavně používání úsporných zářivek místo klasických žárovek, úplné vypínání spotřebičů (tedy nenechávat je v režimu stand-by), nebo odstraňování námrazy v ledničce.
Spotřebu vody pak sníží pákové baterie a pomůže i použití perlátoru, který míchá vodu se vzduchem. Mnoho vody ušetří také mytí nádobí v myčce a úsporné splachování.

Podle pojišťovny se ale nevyplácí šetření na pojišťění domácnosti. Nejčastějšími prohřešky současnosti totiž bývá podpojištění domácnosti, tedy pojištění na nižší hodnotu, než kterou domácnost ve skutečnosti má. I na pojištění domácnosti se však dá utržit nějaká sleva. Cenu pojištění mohou pomoci snížit nejrůznější zabezpečovací systémy (bezpečnostní zámky, zabudování mříží do oken umístěných nízko nad zemí, instalace alarmu či kamerového systému).
Nutnost pojištění svého bydlení vzhledem k rostoucím živelným pohromám roste. Česká asociace pojišťoven proto zpracovala pro veřejnost elektronickou brožuru, která nabízí kompletního průvodce majetkovým pojištěním, zaměřeného zejména na pojištění proti živlům. Tato publikace, která je k dispozici na webových stránkách asociace, obsahuje všechny nezbytné kroky od výběru a sjednání pojištění až po řešení vzniklé škodní události a obsahuje celou řadu dalších informací a rad.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy