Reality Praha: Nemovitostí k pronájmu je nadbytek

Reality Praha: Nemovitostí k pronájmu je nadbytek

25.8.2010 - Jaký je v hlavním městě zájem o pronájmy a o kolik zlevnily? Daří se pronajímat komerční budovy? O situaci kolem pronájmů jsme si povídali se Zdeňkem Jelenem, makléřem pražské realitní kanceláře Domus RK.

V současné době se hodně hovoří o tom, že nájmy kvůli horší nedostupnosti hypoték zažívají doslova boom. Zaznamenali jste ve vaší  realitní kanceláři skutečně zvýšený zájem o pronájmy?
Zájem o nájmy se všeobecně trochu zvýšil, nevidím však důvod, proč by měly „porážet“ hypotéky. V naší kanceláři jsme zvýšený zájem o pronájmy nepocítili.

Tržní cena pronájmů se v Praze za poslední dva roky nepatrně snížila. Máte představu o kolik a může v budoucnu opět růst?
Nepatrně se v Praze snížila tržní cena pronájmů u běžných panelákových bytů. U rodinných domů a drahých bytů se cena snížila výrazně - asi o 15-20 %. Máme přímou zkušenost, že k poklesu došlo především letos na jaře a v létě vzhledem ke slabé poptávce.

O jaké byty, v jakých částech Prahy a v jaké cenové relaci je o pronájmy bytů či rodinných domů největší zájem?
Největší zájem v celé Praze je o malé levné byty v ceně nájmu 5 - 10 tisíc Kč plus poplatky. U rodinných domů je zájem hlavně o Prahu 4 a Prahu 6, protože je tam dostatek takových nemovitostí, je tam příjemné bydlení (vilové čtvrti) a jsou tam školy pro cizince. Ceny u RD jsou 25-50 tisíc Kč měsíčně (dle velikosti a  vybavení) plus energie.

Je v současnosti dostatek nemovitostí k pronájmu, nebo podle Vás převyšuje poptávka nad nabídkou?
Je opravdu výrazný nadbytek nemovitostí k pronájmu.

Zabýváte se pronájmy komerčních budov vyšší střední kategorie. Můžete charakterizovat nejčastější požadavky - poloha, cena, velikost atd.?
Co se týká polohy, tak se mezi nejčastější požadavky patří dobrá dopravní dostupnost - pokud možno u stanice metra, nebo jakékoli zastávky městské  hromadné dopravy. Zájem je nejvíce o cenovou hranici do 15 EUR za m2 včetně energií a služeb. Nejhojněji poptávaná velikost je obvykle od 100 do 500 m2.

Existuje v současnosti dostatek klientů pro tento segment nemovitostí?  Jací klienti a k jakým účelům mají o takové pronájmy zájem?
Klientů není dostatek a plochy jsou často neobsazené - hlavně u nových objektů. O pronájem mají zájem většinou nadnárodní společnosti, nejvíce pro administrativní účely.

Setkáváte se s tím, že klienti se snaží o ceně nájemného smlouvat, ať už u komerčních či rezidenčních nájmů? Jaká je šance, že uspějí?
Ano, klienti se často snaží smlouvat, a to jak u komerčních, tak u rezidenčních  nájmů. Větší naději na úspěch je u dražších kategorií.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy