Propad výstavby bytů potrvá i nadále

Propad výstavby bytů potrvá i nadále

17.8.2010 - Červnový pokles výroby v českém stavebnictví považují odborníci za potvrzení dlouhodobého trendu. Propad ve výstavbě bytů podle nich souvisí s nízkou poptávkou a opatrností developerů začínat s novými projekty, když nemají ještě prodané dokončené stavby.
   
Podle údajů Českého statistického úřadu produkce v českém stavebnictví v červnu meziročně klesla po květnovém půlprocentním růstu o 4,7 procenta. Počet zahájených bytů se v červnu meziročně snížil o 31,8 procenta na 2448. Počet zahájených bytů v rodinných domech meziročně klesl o 19,2% a počet zahájených bytů v bytových domech se snížil o 45,9%. Celkem bylo v červnu dokončeno 1539 bytů.
Developeři ještě nemají prodány již dříve dokončené projekty a s novými projekty tak začínají jen opatrně. Meziroční propad 46 procent v segmentu bytových domů je toho dokladem,“ sdělil ČTK Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. A dodal, že již loňský rok byl obecně, pokud jde o nové projekty, poměrně střídmý. Dramatický obrat ve výstavbě nových projektů nelze v nejbližších měsících očekávat.
Markéta Miková a Ondřej Novotný z realitní poradenské společnosti King Sturge upozorňují, že reálný propad výstavby nových bytů může být ještě mnohem vyšší. ČSÚ v kategorii zahájených bytů sleduje jen vydaná stavební povolení, ovšem ne každý začne bezprostředně po vydání stavebního povolení stavět.
Jedním z hlavních důvodů poklesu rezidenční výstavby je podle Mikové a Novotného široká nabídka volných bytů na trhu. „Podle údajů ČSÚ se v první polovině roku 2010 snížil počet dokončených bytů pouze o 5,5 procenta, což znamená, že na trh je uváděno zhruba stejné množství nových bytových jednotek jako v loňském roce,“ uvedla Miková.

Podle Jiřího Pácala, člena představenstva společnosti Central Europe Holding, nízkou poptávku po bytech ve vlastnictví ovlivňuje pokles počtu mladých lidí ochotných do koupě bytů investovat, nízké výnosy z pronájmu bytů a také privatizace obecních bytů. Developery pak také brzdí zhoršený přístup k financování výstavby.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy