Byty v ČR zastavily po dvou letech pokles svých cen

Byty v ČR zastavily po dvou letech pokles svých cen

9.8.2010 - Poprvé od vypuknutí ekonomické recese na podzim roku 2008 nedošlo po dobu tří po sobě jdoucích měsíců k poklesu průměrných cen bytů v České republice. Ba naopak, průměrná cena bytů v ČR posílila za období červen až srpen 2010 o 0,34%. Alespoň tak hovoří data z realitních portálů www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz, které ceny bytů již několik let sledují.

Jak si vedly jednotlivé kategorie
Za poslední měsíc nejvíce ztratily byty kategorie 3+1 (-1,281%), naopak nejvíce získaly byty 1+1 (+0,948%). A právě malé byty zaznamenaly z dlouhodobého hlediska nejmenší ztráty, když za období září 2008 až srpen 2010 ztratily ze své hodnoty -23,755%.

Aktuální vývoj na realitním trhu navíc nasvědčuje dalšímu navyšování cen bytů i v dalších měsících. Vyplňují se tak slova realitních makléřů, kteří v posledních měsících hovořili o velmi vhodné době pro koupi nemovitostí. Úrokové sazby úvěrů na bydlení se dají získat pod 4%, ceny nemovitostí dosáhly svého dna a postupně se začínají zvedat. Velkou měrou se na zastavení poklesu cen nemovitostí podílí nebývale silná letní poptávka. Na trhu je navíc mnoho kupujících, kteří v posledních dvou letech nákup bytu či domu odkládali s tím, že si nejsou jisti zdali např. nepřijdou o zaměstnání. Právě tato skupina lidí v minulých letech volila spíše pronájem než pořízení vlastní nemovitosti.

Aktuální výhodnost koupě nemovitostí potvrzuje i Tomáš Matras z brněnské kanceláře Matras & Matras. „Aktuální cenové relace v Brně se přiblížili roku 2006, jak vyplívá z našich dlouhodobých statistik, které si vedeme již od roku 1999. Ceny panelových bytů se pohybují u garsonek a bytů 1+kk od 850.000 Kč, byty 2+kk a 2+1 se dnes dají v Brně pořídit od 1 - 1,2 mil. Kč a byty 3+1 ve standardu začínají na cenách okolo 1,6 mil. Kč," dodává Matras.

V posledních dvou letech nejvíce ztratily panelové byty. Naopak nejméně se ekonomická recese dotkla pěkných stavebních parcel, které dokonce v některých lokalitách svoji hodnotu během let 2009 a 2010 zvýšily. Pokud nenastane nějaká nenadálá situace v bankovním sektoru, tak lze očekávat dlouhodobou stabilizaci trhu s nemovitostmi v České republice. Dalšímu zvýšení počtu realizovaných obchodů mohou pomoci také nižší úrokové sazby úvěrů na bydlení.

Podrobné statistiky cen bytů zde

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy