Nové byty - záležitost mladých

Nové byty - záležitost mladých

4.8.2010 - Podle průzkumu, který připravila developerská společnost BEMETT a HypoAsistent, společnost zabývající se hypotečním poradenstvím v oblasti nemovitostí, dnes kupují nové byty především mladé bezdětné páry do 35 let.

Podle Jana Koubíka, marketingového manažera společnosti BEMETT dnes nové bydlení kupuje většinou pouze ten kdo musí. „Jsou to například lidé, kteří hledají své první bydlení a místo nájmu volí variantu vlastního bytu, rodiny čekající potomka, nebo ty které už ho mají a jejich stávající byt je jim malý, nebo ti kdo řeší nějakou zásadní životní situaci rozvod, svatba atd.“ Nejpočetnější skupinu hypotéčních klientů (73%) tvoří lidé do 35 let, a to hlavně bezdětné páry, dále jsou to lidé do 45 let (17%), které následuje mladší generace do 25 let (8%) a statistiku zavírají klienti do 55 let (2%).
Velkou část žadatelů o hypotéku tvoří také tzv. singls, kteří dávají přednost před klasickým pronájmem spíše vlastnímu bydlení, těch je z celkového množství kolem 30%. 

Levné novostavby kupují zejména mladí lidé do 35 let. Kupují nejvíce startovací byty 2+kk, případně menší byty 3+kk. Jedná se nejčastěji o mladé páry – zaměstnance – se společným příjmem do 43.000,- Kč. Tito klienti využívají často maximální dobu splatnosti hypotéky a dávají přednost úrokové sazbě fixované na 3 až 5 let. Na nových bytech oceňují zejména jejich konečnou cenu, kdy nemusí počítat s dalšími výdaji na rekonstrukce.“ doplňuje Ing. Pavel Bultas, jednatel společnosti HypoAsistent.

Část klientů v této době dává stále raději před pořízením vlastního bytu přednost podnájmu. Podle Koubíka  je možné se na to podívat i z druhé strany. „Nájemné platíte nějaké třetí osobě. Kdežto při financování nákupu nového bytu hypotékou, nebo stavebním spořením si splácíte vlastní byt, který bude jednou váš. Nájemné má pro krátkodobé ubytování bezesporu svůj význam, nicméně pokud se chcete v nějaké lokalitě usídlit na trvalo, rozhodně není tím nejlepším řešením.“ 

Jak dále uvádí příklad Pavel Bultas, investovat do vlastního bydlení se rozhodně vyplatí. „Pokud si kupříkladu koupíte nový byt 2+kk v některé příměstské lokalitě v okolí Prahy a zaplatíte za něj cca 1,9 mil. Kč, přičemž z vlastních zdrojů máte 200 tis. Kč a na zbytek čerpáte hypotéku, bude se měsíční splátka bance pohybovat okolo 9.000 Kč na dobu 30 let. Přibližně stejnou částku totiž zaplatíte za pronájem bytu,“ odborník na hypotéky.
Doba splátky 26 - 30 let je dnes přitom nejběžnější, z celkového objemu poskytnutých hypoték tvoří 80%.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy