Reality Praha: Nové projekty se prodávají, dokončené byty ale zejí prázdnotou

Reality Praha: Nové projekty se prodávají, dokončené byty ale zejí prázdnotou

26.7.2010 - V hlavním městě narůstá zájem o koupi nových projektů, zároveň roste ale také počet neprodaných dokončených bytů. Jejich ceny tak budou muset zřejmě spadnout dolů. 

Podle analýzy developerské společnosti Ekospol as. prodali v prvním pololetí letošního roku developeři v Praze celkem 1434 nových bytů. V loňském roce to přitom bylo 1941 nových bytů, o rok dříve v době končícího boomu pak 3409 bytů. Drtivý meziroční propad o 43 %, který pražský rezidenční trh zažil vloni, se tak zdá být překonán. Letošní rok by mohl být z hlediska prodejů dokonce srovnatelný s rokem 2008.

Za značným obnovením poptávky v letošním roce stojí podle generálního ředitele Ekospol a.s. Evžena Korce několik faktorů. „Lidé se na vlastní kůži přesvědčili, že tolik skloňovaná hospodářská recese ve skutečnosti nebyla tak hrozná, jak se psalo. Nicméně právě díky ní některé nové byty výrazně zlevnily a staly se dostupnějšími. Lidé pochopili, že vhodnější doba pro koupi bytu přijde jen stěží.“
Ekospol prodal za první pololetí roku 2010 celkem 246 bytů, což představuje tržní podíl 17,6% na všech prodaných bytech v Praze. Konkurenční Central Group uspěl u zákazníků s 457 nemovitostmi, a tak zvýšil meziročně prodej o 6%. 

Výsledky analýzy Ekospol a.s. za první pololetí také ukazují, že roste počet neprodaných dokončených bytů - zatímco v prvním čtvrtletí 2010 to bylo celkem 2301 bytů, na konci čtvrtletí druhého jich bylo již 2433. Na vině je přitom cena, která je dle Evžena Korce stále nereálná. „Většina dokončených bytů zlevnila jen kosmeticky. Proto jsou a budou neprodejné i nadále a kupující dají přednost novým projektům, u nichž je cena férovější. Developerské společnosti dnes po kupujících nemohou požadovat zisk, který si vypočítali v době realitního boomu. Pokud chtějí tyto byty prodat, musí výrazně zlevnit. Tedy u některých bytů i o miliony korun,“ uzavírá Korec.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy