Jak bude vypadat trh s realitami ve druhé polovině roku 2010? II. část

Jak bude vypadat trh s realitami ve druhé polovině roku 2010?  II. část

22.6.2010 - Míru poptávky českého realitního trhu ovlivňují mimo jiné dva velmi důležité faktory: aktuální ceny nemovitostí a výše úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Vzhledem k poklesu cen nemovitostí za posledních 24 měsíců a součastnému snižování sazeb u úvěrů na bydlení může být druhá polovina letošního roku pro mnohé tím pravým impulsem k realizaci investice do realit.

Propad cen nemovitostí v posledních dvou letech
V posledních dvou letech došlo na českém realitním trhu nejen k poklesu poptávky, ale také k poklesu cen většiny nemovitostí. Nejvíce byly zasaženy starší panelové byty, které v některých lokalitách snížili svoji hodnotu až o 40%. Snížení poptávky se projevilo ovšem také u nové výstavby a to buď formou přímých slev nebo nabídek nadstandardů, automobilů či jiných benefitů zahrnutých do nabídkových cen. Nejmenší pokles zaznamenaly kvalitní nemovitosti a to jak byty v centrech měst tak i nové rodinné domy v dobrých lokalitách. Zcela bez poklesu byly stavební parcely určené z výstavbě rodinných domů. Nacházel-li se stavební pozemek na pěkném místě, byla jeho cena před ekonomickou recesí minimálně na stejné cenové hladině jako nyní. Vzhledem k postupnému úbytku pěkných stavebních parcel došlo dokonce oproti rokům 2008 a 2009 v některých lokalitách k navýšení cen.
U panelových bytů, které ztratily za poslední 2 roky ze své hodnoty nejvíce, lze očekávat v dalších měsících značné oživení poptávky. Cenová dostupnost je ve spojení s poklesem úrokových sazeb hypotečních úvěrů impulzem zejména pro ty, kteří v posledních dvou letech pořízení vlastního bydlení odkládali.

Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů
Jednotlivé akční nabídky bankovních domů se nejčastěji opírají o to co zájemce o koupi nemovitostí nejvíce zajímá a to o výši úrokových sazeb. Ty sice neklesají tak rychle, jak se předpokládalo, vzhledem k poklesu základní úrokové sazby České národní banky, ale jsou již mnohem příznivější než v roce 2009. Financování nemovitostí lze v současné době získat s úročením již pod 4%, což může být ve spojení s poklesem cen některých nemovitostí velmi silným impulsem k návštěvně realitní kanceláře. Nejen pro větší investory může byt druhá polovina roku 2010 správným obdobím pro realizaci koupě nemovitosti, ale také pro kupující, kteří např. zvažují pořízení realit za účelem následného pronájmu. Z dlouhodobého hlediska totiž patří koupě nemovitostí stále k velmi vyhledávaným investicím. Mnoho kupujících ovšem čekalo v roce 2009 na pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů, který přišel až na jaře 2010.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

Čtěte také:
Jaký bude trh s realitami ve druhém polovině roku 2010? I. část - Možný dopad plánovaného zvýšení dolní sazby DPH     
Oživení hypotečního trhu hodně závisí na oživení trhu s realitami a stavebnictví

odebírat zprávy