Jak bude vypadat trh s realitami ve druhé polovině roku 2010? I. část

Jak bude vypadat trh s realitami ve druhé polovině roku 2010? I. část

22.6.2010 - Plánované zvýšení dolní sazby DPH, propad cen většiny nemovitostí v posledních dvou letech, pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů, nové odhady České národní banky, prognózy analytiků na oživení realitního trhu nejen v České republice… Již tento výčet může mnohé potencionální kupující nabádat ke koupi nemovitosti. Je ovšem nyní opravdu ta správná doba k učinění životní investice? Podívejme se na nejvýznamnější faktory podrobněji.

Možný dopad plánovaného zvýšení dolní sazby DPH
Letošní volby do Poslanecké sněmovny byly u mnoha politických stran ve znamení boje s ekonomickou recesí. Ihned po sečtení volebních lístků začala trojkoalice ODS, Věci veřejné a TOP 09 sepisovat recept na oživení veřejných financí. Jedním z mnoha opatření bylo také ohlášení možného zvýšení dolní sazby DPH ze součastných 10% na 19%. Tato změna by se značně dotkla trhu s realitami v České republice a to zejména nových developerských projektů. V současnosti platí na byty s plochou do 120 metrů čtverečních a pro rodinné domy do 350 metrů čtverečních snížená sazba DPH ve výši 10%.  Ta by se ale měla podle plánované reformy sjednotit na výši 19%. Námi oslovené developerské společnosti plánují promítnutí možného zvýšení DPH do konečných cen projektů. Například nový byt 2+KK o výměře 47m2 v Pražských Letňanech by mohl podražit ze součastných 2.030.084 Kč na 2.225.683 Kč. U větších bytů může dojít k nárůstu až 500.000 Kč.
Zvýšení dolní sazby DPH by vyvolalo nejen větší poptávku po nových projektech, ale také po starších bytech. Existuje totiž pomyslná paralela, které opisuje u starších bytů vývoj cen bytů nových. Mohlo by tedy dojít k dočasnému zvýšení objemu realizovaných prodejů napříč celým spektrem realitních kanceláří v ČR.
Pro tuzemský realitní trh bude velmi důležitá doba od ohlášení zvýšení dolní sazby DPH až k její platnosti. Čím delší dané období bude tím více realizací prodejů nemovitostí stihne český realitní trh zrealizovat.
Otázkou ovšem zůstává, zdali bude český trh s realitami po přechodu na plánovanou vyšší sazbu DPH již natolik silný, že nepropíše pomyslné „W“ a nezpůsobí následně další propad, jak jsme tomu byli svědky v roce 2009.
ˇ
Související články:
Jaký bude trh s realitami ve druhém polovině roku 2010? II. část - Propad cen nemovitostí, pokles úrokových sazeb 
Oživení hypotečního trhu hodně závisí na oživení trhu s realitami a stavebnictví

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o

odebírat zprávy