Reality Havlíčkův Brod a okolí: Obchody rostou, chybí ale pozemky

Reality Havlíčkův Brod a okolí: Obchody rostou, chybí ale pozemky

21.6.2010 - Jak se daří realitním obchodům v menších městech? Na aktuální situaci na Havlíčkobrodsku jsme se zeptali Petra Doucha, majitele realitní společnosti Reality HB.

Můžete přiblížit aktuální realitní situaci na Havlíčkobrodsku?
O situace na trhu v Havlíčkově Brodě by se v tuto chvíli dalo říci, že dochází u určitému oživení. Od března letošního roku se daří realizovat větší počet obchodů než tomu bylo v předcházejícím období. V tuto chvíli nelze odhadnout, zda tato tendence bude pokračovat, a nebo se jedná o určitý „záchvěv“ trhu.

Jak šly ceny nemovitostí dolů za loňský rok, a co se s cenami děje nyní?
I v naší oblasti došlo v roce 2009 k snížení cen. To však neplatí paušálně na všechny druhy nemovitostí a lokality. Nejvíce se pokles týkal starších bytů před rekonstrukcí, ale již měně nebo možná vůbec například rodinných domů a pozemků v atraktivních lokalitách města. V současné době vzhledem k zmiňovanému oživení lze předpokládat, že ceny mohou stagnovat, ale to se nemusí týkat již zmiňovaných starších bytů zejména v panelové zástavbě. Průměrná cena bytů v Havlíčkově Brodě je v současnosti asi 750.000 Kč za byt 1+1, 1.100.000 Kč za 2+1, 1.350.000 Kč za 3+1, cena pozemku na výstavbu RD je cca 1.900 - 2.000 Kč/m2.

O jaké nemovitosti je největší zájem a naopak, čeho je nedostatek?
Z hlediska počtu poptávajících zákazníků je asi největší zájem o kvalitní byty po rekonstrukci a rodinné domy. Nevím jestli lze v současné době hovořit o nedostatku některého druhu nemovitostí, a pokud ano tak by to byly stavební pozemky.

Odráží se tato situace také na cenách pozemků?
Ceny pozemků pro výstavbu rodinných domů jsou velmi rozdílné v závislosti na jejich poloze. Pro příklad uvádím, že v současné době například nabízíme zainvestované pozemky v malé obci 4 km od Ledče nad Sázavou za 150 Kč/m2, naproti tomu se v Havlíčkově Brodě podařilo zobchodovat pozemky v lukrativní lokalitě v průměru za cca 2.500 Kč/m2. Jsou tedy oblasti kde je pozemků dostatek a tomu odpovídají ceny a samozřejmě naopak.

Prodávají se rekreační chalupy, nebo je tendence spíše opačná, tedy že se jich majitelé zbavují?
U rekreačních nemovitostí jsem v současnosti nezaznamenal významný nárůst nabídek ani poptávek, který by neodpovídal sezónnosti prodeje těchto nemovitostí.

Jaký dopad měla krize na Vaší RK, museli jste například změnit strategii apod.?
Z hlediska strategie firmy nás krize motivovala k dalším zkvalitňování služeb. A to zejména směrem k poptávajícím zákazníkům. S tím souvisí oblast inzerce kde více než kdy jindy dnes vyhodnocujeme účinnost využívaných inzercí a dbáme na jejich optimalizaci.

Jakou situaci očekáváte v horizontu letošního roku?
Dle mého názoru můžou pokračovat tendence, které jsem již uvedl. Pokles cen může pokračovat u nemovitostí, které stojí na pokraji zájmu kupujících a jich nabídka je relativně velká - např. starší panelové byty. U ostatních nemovitostí mohou ceny stagnovat nebo mírně růst.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy