Novostavby po zvýšení DPH podraží

Novostavby po zvýšení DPH podraží

17.6.2010 - Developeři jsou sice ve nové výstavbě stále opatrní, ale o byty a domy už evidují rostoucí zájem. Cena nového bydlení v druhé polovině tohoto roku zřejmě bude stoupat. Velký skok by mohl dokonce nastat v případě, že bude schválená vyšší sazba DPH.

Krize trh vyčistila od neúspěšných developerských projektů a přemrštěných cen a my již dále nepředpokládáme ani další pokles cen nových nemovitostí. Naopak ve druhém pololetí letošního roku očekáváme jejich mírný růst, zhruba srovnatelný s mírou inflace, v závislosti na lokalitě a charakteru projektu,“ uvádí z developerské společnosti Central Group Veronika Ježková.  V důsledku finanční krize zaznamenal trh nového bydlení pokles poptávky, a to nejcitelněji v průběhu podzimu 2008. V návaznosti na to pak došlo k poklesu cen nových nemovitostí, a to zejména v prvním pololetí roku 2009.  „V meziročním vyjádření činil pokles cen nového bydlení v Praze mezi lety 2008 a 2009 10 - 15 %, v závislosti na charakteru lokality a produktu. Ale po celý rok 2009 bylo již možné sledovat postupné zotavení poptávky po novém bydlení, přičemž poptávková křivka si zachovala růstovou tendenci i v roce 2010,“ analyzuje situaci Ježková.
Také společnost Skanska zaznamenala za prvních 5 měsíců tohoto roku zvýšený zájem klientů, což je podle ní první náznak oživení. „Další, výraznější zlepšení prodejů a mírný nárůst cen v řádu jednotek procent očekáváme v druhé polovině tohoto roku,“ dodává za Skansku specialista marketingu Eva Keřková.
Veronika Ježková dále upozorňuje, že ceny mohou ale vzrůst nejen kvůli zájmu ze strany zájemců o bydlení. „Do hry vstupuje nový faktor, a to debatované možné zvýšení dolní hranice DPH. Domníváme se, že pokud ke zvýšení dojde, bude se opakovat situace z roku 2007, kdy se trh v očekávání zvýšení DPH předzásobil. Očekáváme tedy zvýšení poptávky po novém bydlení, ať už z důvodu celkového oživení ekonomiky, tak z obavy z růstu DPH".
V současnosti platí na byty s plochou do 120 metrů čtverečních a rodinné domy do 350 metrů čtverečních snížená sazba DPH ve výši 10%.  Ta by se ale měla podle plánované reformy sjednotit na výši 19%. 

V ceně už je sklep či balkon
Jak museli developeři změnit své strategie v uplynulém období, kdy byl trh v útlumu?
Velkou výhodu měli ty devolperské společnosti, které své projekty financovali z vlastních zdrojů. V opačném případě se totiž setkali u bank s neochotou poskytnout prostředky pro další výstavbu.
My jsme do prodeje zařazovali tolik nových nemovitostí -  čekalo se na to, jaký bude další vývoj na trhu. Z hlediska struktury a úrovně provedení se však naší společnosti podařilo udržet nabídku na stejné úrovni jako před krizí s jedinou výjimkou, kterou tvoří skutečně velké byty. Těch v aktuální nabídce ubylo,“ popisuje Ježková z Central Group, který patří mezi velké společnosti, jež své projekty financuje z vlastních zdrojů.
Stejně tak i Skanska. „Financujeme všechny projekty výhradně z vlastních zdrojů, proto se naše chování v loňském roce zásadním způsobem nelišilo od chování let předchozích. V souvislosti s naší obchodní strategií zařazujeme připravené etapy projektů v návaznosti na momentální tržní. Směrem ke klientům se naše strategie také výrazně nezměnila,“ sděluje Keřková. Připomíná také další pozitivní změnu, kdy v ceně bytů je zahrnut i balkon, terasa, předzahrádka či sklepní kóje, což v minulosti nebylo běžné.

Dlouhodobě je největší poptávka po nových bytech menší a střední velikosti 2+kk a 3+kk o rozloze asi do 75 m2. V Praze je největší poptávka po bydlení na Praze 5, 9 nebo 11.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy