Reality v České republice: Oživení trhu je už citelné

Reality v České republice: Oživení trhu je už citelné

27.5.2010 - Současný realitní vývoj naplňuje scénáře realitních odborníků - trh je stabilizovaný. Nabídka je nyní sice vyšší než poptávka, ale ceny nemovitostí  už klesat nebudou.

Současný vývoj českého rezidenčního trhu se nějak zásadně neliší od očekávaného vývoje a podle mého názoru je v současné době realitní trh stabilizovaný. Zaznamenali jsme předpokládaný pokles cen v roce 2009, kdy se ceny nemovitostí snížily v průměru o 12%. K dalšímu poklesu cen došlo v prvním kvartále roku 2010, což vedlo k rovnováze mezi prodejní cenou a reálnou tržní hodnotou nemovitosti,“ popisuje aktuální situaci Martin Seidl z ERA Reality.
Že se situace na realitním trhu mění k lepšímu, ovšem jen velmi pomalu, potvrzuje také ředitelka analytické společnosti Next Finance s.r.o. Markéta Šichtařová: „Zatímco sektor komerčních nemovitostí již jeví jasné známky oživování, u rezidenčních nemovitostí ještě stále vázne jak strana nabídky, tak strana poptávky. Poptávka je sice vyšší, než jaká byla v okamžiku nejhlubší krize, protože někteří lidé již nemohou dále odkládat dočasně odsunuté řešení vlastního bydlení, ale většina té části společnosti, která by mohla potenciálně být zákazníky, dosud koupi odkládá.“ Tento trend podle Šichtařové přesně kopíruje kupříkladu vývoj maloobchodních tržeb, míry nezaměstnanosti či HDP: všechny tři indikátory naznačují, že koupěschopná poptávka je a ještě zůstane velmi slabá. „Tomu odpovídá i víceméně stagnace cen. Případné pohyby nahoru či dolů jsou typické vždy jen pro konkrétní lokality a jsou spíše technickou záležitostí - zrovna se v té které lokalitě nahromadilo více projektů a podobně. V průměru pozorujeme spíše stagnaci cen,“ dodává Šichtařová.

Dobrý rok na nákup nemovitosti
Podle Martina Seidla je v současné době již nabídka větší než poptávka. „Prodávající si uvědomili, že pokud chtějí prodat, musí nabídnout něco atraktivního, a to buď atraktivní nemovitost, nebo atraktivní cenu. Trh se naučil žít v nových podmínkách a nyní můžeme sledovat pozvolné směřování k rovnováze mezi nabídkou a poptávkou,“ doplňuje.
Svědčí o tom i výsledky obecných průzkumů, kdy 65% dotázaných si myslí, že rok 2010 je vhodný pro nákup nemovitosti. Jelikož je nyní stále nabídka vyšší než poptávka, můžeme tedy v roce 2010 očekávat spíše stagnaci cen a mírný nárůst očekávat až počátkem roku 2011,“ přidává Siedl další poznámku.
Nemalou roli v oživení realitního trhu hrají také hypoteční banky, které v současné době reagují pozitivně. Úrokové sazby se v únoru dotkly svého dvouletého minima a částečně se také uvolňují podmínky pro poskytnutí hypotéky. Jejich očekávaný objem poskytnutých hypoték ve výši 82 mld. korun je dalším signálem oživování a stabilizace rezidenčního trhu v ČR. „Já ale nepředpokládám, že by se do konce tohoto roku mohla situace u rezidenčních nemovitostí výrazněji změnit,“ uzavírá analytička Šichtařová.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy