Realitní trh na východě Evropy ožívá

Realitní trh na východě Evropy ožívá

26.5.2010 - Evropa se už dostává z nejhoršího. Společnost Jones Lang LaSalle vydává publikaci Průzkum investičních trhů ve střední a východní Evropě – 1. čtvrtletí 2010, v kterém upozorňuje na další stabilizaci a oživování investičních trhů.

Její výkonný ředitel pro střední a východní Evropu John Duckworth k tomu uvedl: „Jsme svědky prvních známek oživení globální ekonomiky a objevuje se stále více důkazů, že se toto oživení přelévá i do realitního sektoru střední a východní Evropy. Na některých trzích se spolu s ozdravením ekonomiky, poptávka ze strany nájemců buď stabilizuje nebo přímo oživuje. Realizovaná poptávka byla na některých klíčových trzích významná, s tím, že všechna 4 hlavní města (ČR, Polsko, Maďarsko, Rumunsko) zaznamenala během 1. čtvrtletí 2010 nárůst hrubé realizované poptávky oproti stejnému období minulého roku.“ Společnost očekává, že zbytek roku 2010 přinese další i oživení v regionu střední a východní Evropy.

Tomasz Trzoslo, vedoucí investičního oddělení pro střední a východní Evropu, Jones Lang LaSalle uvedl: „Ačkoliv na finančních trzích přetrvává určitá nervozita, realitní sektor se opět stává atraktivním pro široké spektrum investorů a s oživením ekonomik se zvyšují objemy investic do nemovitostí. Středoevropský investiční trh zaznamenal do dnešního dne transakce dosahující cca. 700 milionů EUR, což představuje 169% meziroční nárůst. Investiční výhledy pro rok 2010 jsou, díky několika projednávaným transakcím a lepšímu investičnímu prostředí, pozitivní. Z tohoto důvodu očekáváme, že zbytek roku přinese navýšení investičních objemů ve střední a východní Evropě a zároveň pomalý, avšak viditelný propad výnosů.“
Zájem investorů se bude podle Trzosla krátkodobě soustřeďovat na nejkvalitnější nemovitosti. Pro určování cen bude pro investory podstatný udržitelný příjem a základní parametry nemovitostí jako např. lokalita, kvalita stavby, přístup, atd. Sekundární nemovitosti budou mít potíže s poptávkou ze strany nájemců, což spolu se zhoršeným přístupem financování bude mít vliv na hodnocení rizik investory. „Z tohoto důvodu budou muset sekundární nemovitosti zlevnit, pokud chtějí přilákat kupující,“ poznamenal Trzoslo.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy