Můžeme očekávat zlepšení realitního trhu?

Můžeme očekávat zlepšení realitního trhu?

25.5.2010 - Aktuální poklesy cen nemovitostí překvapí už jen málokoho. Nejen z novinových článků, ale i odborných časopisů a televizních diskusních pořadů slýcháme o aktuálním propadu realitního trhu téměř každý týden. O zhodnocení součastné situace na českém realitním trhu jsme požádali Petra Korytara, prezidenta Evropského klubu realitních kanceláří.

Jak vnímáte ceny nových bytů v roce 2010?
"Stále vnímám nepřiměřené ceny bytů v některých regionech, které jsou neustále srovnávány s byty v Praze. Ty ovšem také stagnují a špatně se prodávají a navíc u některých developerských projektů šly ceny výrazně dolů."

Váš realitní klub sdružuje také realitní kanceláře zabývající se prodejem developerských projektů. Jak moc postihla ekonomická recese právě tento segment realitního trhu?
"Developeři se stále snaží navyšovat ceny, což je pro některé regiony neúnosné a proto se stávají z těchto bytů velice těžce prodejné či neprodejné nemovitosti. Domnívám se, že největší problém s těmito byty nastane v druhé polovině roku a ještě větší problémy nastanou v příštím roce. Mohlo by dojít k možnému snížení poptávky po nových bytech."

Proč se domníváte, že se zbrzdí prodej nových bytů?
"Důvodů je hned několik. Průběžně se zvyšuje nezaměstnanost i když sezonní práce tato čísla statisticky snižují. U těchto prací však nikdo neobstojí při zřízení úvěru s přísnými podmínkami většiny bank, které poskytují hypotéky. Další důvod je, že lidé si uvědomují daleko více než v minulosti, že půjčené peníze jednou musí vrátit a že také jednou mohou o vysněnou nemovitost přijít. Prodej nových bytů ve většině krajů ČR klesá i přes různé pokusy developerů o optické snížení ceny různými balíčky, kde se do výměry bytů započítá také balkon, sklep nebo jiné nebytové prostory. V některých případech zacházejí tak daleko, že uvádí cenu bez pozemků či DPH a tu upřesní, až po složení závazné zálohy, která je nevratná a propadá při odstoupení od smlouvy."

Jak se stavíte ke koupi nových bytů v letošním roce?
"Nákup většiny předražených bytů nevidím v dnešní době jako výhodnou investici k prodeji nebo k pronájmu. Když připustím, že bude stoupat daň z příjmů a zároveň daň z přepychu ve formě daně z nemovitostí, která asi ještě není konečná a další starosti s bytem, případně s pronájmem a jeho údržbou, investice do bytů ztrácí význam i případný zisk."

Jak jsou na tom další státy Evropské unie?
"Ceny v celé Evropě padají daleko rychleji než u nás."

Kdy očekáváte zlepšení realitního trhu v České republice?
"V případě oživení ekonomiky s následným zvýšením platů u většiny občanů a snížení nezaměstnanosti. Ovšem nikoliv pouze v některých regionech, ale celkově v celé ČR."

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy