Pronájem komerčních prostor: ubylo cizinců

Pronájem komerčních prostor: ubylo cizinců

20.5.2010 - O pronájem komerčních prostor je malý zájem v pražské i brněnské metropoli. Na odbyt jdou hlavně menší prostory. Citelně však realitním společnostem ubyla zahraniční klientela, která se často z Čech stahuje.

Rok loňský i letošní je ve znamení stagnace pronájmů komerčních prostor. „U nově dokončených budov činí míra neobsazenosti až 40%. Celková míra neobsazenosti všech komerčních prostor v Praze se podle našich dat pohybuje kolem 10-15% v závislosti na lokalitě,“ uvádí Petr Bárdoš z realitní společnosti RE/MAX.
To na brněnském trhu se krize v plné síle projevila až letos. „Pocítili jsme to až v posledním půl nebo tři čtvrtě roce. Jednak se z města dost stahují firmy, a jednak i ostatní klienti si utahují opasky a šetří. Kancelářských prostorů je přetlak, takže současní zájemci mají z čeho vybírat,“ říká k situaci Markéta Švédová ze společnosti PDcz s.r.o. Oba odborníci se shodují, že je stálý zájem o obchodní prostory, kde je vstup z ulice a o menší prostory k podnikání. 
„Výrazně nám ubyla zahraniční klienta a naprostá většina zájemců jsou Češi. V dnešní době registrujeme od stávajících nájemců velký zájem o přenechání lokálně atraktivních prodejních prostor za odstupné a přenechání nájmu. Často nájemníci nabízejí i vybavení a skladové zásoby svých provozoven,“ popisuje Bárdoš. Standardem je přitom podle něho uzavírání nájemních smluv na 5 let, ale vždy záleží hlavně na dohodě nájemce a pronajímatele.

Další snižování cen možné
Největší zájem je v Praze o novostavby a menší o rekonstruované prostory. Mezi nejatraktivnější lokality v Praze patří Smíchov, oblast Anděl a Pankrác, hlavně ulice Budějovická. Mezi méně žádané lokality patří Holešovice a Dejvice. V Brně vede centrum města a prostory o velikosti 20m2, ale podle Švédové je vždy rozhodující účel pronájmu (bude sloužit jen jako sídlo společnosti, nebo kancelářské prostory atd.), cena, ale i kvalita prostoru. „Standardem však je rekonstrukce prostoru, klimatizace a parkoviště,“ uvádí Švédová. Od zázemí a kvality se odvíjí také cena za pronájem. Ta se pohybuje v Brně v rozmezí od 1700 do 3500 Kč/m2 na rok bez DPH. Ceny zde šly dolů, a to hlavně u velkých prostor.

Také v hlavním městě byl zaznamenán pád cen, který se nastartoval přibližně před dvěma roky. Nejvyšší dosahované nájemné je v Praze nyní asi 21 EUR za m2 za měsíc (tedy kolem 6552 Kč/m2 za rok), zatímco v roce 2008 to bylo ještě o dvě eura více. „V širším centru je cena pronájmů přibližně na stejné úrovni oproti předcházejícím rokům ve výši 17 EUR/m2 a na okrajích Prahy došlo k mírnějšímu zlevnění nájemného zhruba o 5%. Zde se cena nejvyšších pronájmů pohybuje na 13 EUR/m2", dodává Bárdoš.

V roce 2010 bude na trh podle Petra Bárdoše uvedeno nejméně kancelářských prostor za poslední roky. „Propad je zhruba 70%. To může zvýšit stávající obsazenost a vyvolat poptávku. Přesto očekávám i nadále tlak na snižování cen pronájmů. Rok 2010 bude z mého pohledu rokem stagnace,“ konstatuje.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy