Vývoj cen nemovitostí na Ostravsku

Vývoj cen nemovitostí na Ostravsku

16.5.2010 - Narozdíl od Olomouckého kraje je trend vývoje cen bytů v Moravskoslezském kraji mnohem klidnější. Ceny bytů na Ostravsku kolísají v rozmezí od jednoho do dvou procent. Například v Opavě došlo za minulý měsíc k poklesu průměrných cen bytů o -1,1% a ve Frýdku-Místku došlo naopak k navýšení o 2,06%.

Ivana Sýkorová z realitní Kanceláře Realika v Opavě nevidí za problémem poklesu cen nemovitostí pouze poslední měsíc, ale období posledních 18 měsíců. „Za posledního půl roku ceny bytů víceméně stagnují, banky nezměnily podmínky, takže klesají ceny bytů, které byly nadhodnocené. A pokud majitel chce prodat, tak musí jít s cenou níže. Neřekla bych, že je to jev regionální, ale spíše obecný,“komentuje situaci Ivana Sýkorová. Obdobný názor má i Milena Chodurová z Frýdecko-Místecké kanceláře Efekt reality. „Z mého pohledu v současnosti převažuje nabídka bytů nad poptávkou a kupující nejsou ochotni kupovat předražené byty. Prodají se pouze byty, u kterých jsou majitelé ochotni dát nižší cenu, než na jaké byli v minulosti zvyklí popřípadě dají cenu nižší, než je obvyklá cena v inzerci“ dodává Chodurová.

 

Oblast Moravskoslezského kraje patřila, co do vývoje jen bytů, k nejrychleji rostoucím zejména v období let 2007-2008. Dlouhodobě nízké ceny bytů na Ostravsku, v porovnání s ostatními lokalitami České republiky, začaly v uvedeným letech dohánět své „manko“ Aktuální ekonomická recese a s ní spojena poměrně velká míra nezaměstnanosti tlačí ceny nemovitostí spíše k nižším hodnotám. V dalších měsících lze očekávat postupné zpomalování poklesu cen. Ani v příštím roce ovšem nelze očekávat návrat ke strmému růstu. Realitní odborníci očekávají spíše stagnaci. Až letech 2012 a 2013 lze očekávat postupné navyšování cen nemovitostí v tomto regionu.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

Čtěte také:
Reality Zlín: důsledky krize jsou citelné až letos
Reality Olomoucký kraj: Vývoj cen nemovitostí
Ceny nemovitostí v České republice. Podřep před výskokem? (Jihomoravský a Zlínský kraj)

odebírat zprávy