Ceny nemovitostí v České republice. Podřep před výskokem?

Ceny nemovitostí v České republice. Podřep před výskokem?

7.5.2010 - Před každým velkým nárůstem většinou přichází velký pád. Téměř to vypadá, jakoby docházelo k pomyslnému podřepu před výskokem. Alespoň tak se zatím jeví český realitní trh, který zaznamenal další pokles průměrných cen bytů. Až na malé výjimky dochází k poklesu cen bytů v České republice nepřetržitě od listopadu 2008. Alespoň tak o tom vypovídají data realitních portálů realitycechy.cz a realitymorava.cz

Za poslední měsíc došlo k poklesu průměrných cen bytů o necelých šest procent (-5,65%). Nejvíce ztratily malé byty 1+1 (-6,849%), naopak nejméně byty kategorie 4+1 (-2,19%). Jedná se o největší pokles cen bytů v tomto roce. Oslovili jsme odborníky působící v různých regionech České republiky, aby vyhodnotili příčiny neustálého poklesu cen nemovitostí. Komentáře a názory odborníků z jednotlivých částí České republiky vám budeme přinášet během celého příštího týdne.

Jihomoravský a Zlínský kraj

Dušan Přikryl, realitní kancelář GAUTE a.s., Brno
"Když se budeme na cenovou mapu dívat globálně, tak stále k mírné korekci cen dochází, nicméně ne ve všech regionech. Převážně ve větších městech ceny ještě v prvním čtvrtletí klesaly a nejvíce u novostaveb. U projektů, které již byly ve výstavbě a procházely dobou "krize", tak ke korekcím docházelo a stále dochází. Na druhou stranu je potřeba vidět i jiné souvislosti převážně u starších bytů. Spousta nabídek, resp. cen uváděných na internetu a tištěných médiích stále neodpovídá reálným tržním cenám a tudíž se může zdát, že ceny pořád klesají."

Lukáš Heger, I.E.T. Reality, Brno
"Pokles cen bytů si vysvětluji tím, že v druhé polovině roku 2009 se trh s byty na straně kupujících velmi zpomalil. Byla to i reakce na zpřísnění podmínek v bankách pro poskytování úvěru a reakce kupujících na mediální paniku, kde kupující začali vyčkávat z důvodu dalšího možného snížení nákupních cen tak, jak se psalo v médiích. K žádnému výraznému poklesu nedošlo a do dnes je trh s nákupy bytů zbytečně ochromen. Dnes klienti reagují pouze na levné nabídky a nabídky do 5 mil. Kč. Vše co je nad tuto cenu je skoro bez reakce. Hlavní pokles cen, než u bytů, vidím v prodejích objektů, které se stávají již investičně velmi zajímavé."

František Zapletal, reality GAIA, Znojmo
"Uvedený pokles vidím ve výslednicí dvou faktů:
1. Politická a ekonomická situace - lidé jsou atakováni vykreslováním černého povolebního vývoje, nedobrým vývojem v euro zóně (Řecko, Portugalsko), sledováním dalších konkurzů velkých firem (OP Prostějov), mají strach v této době se zadlužovat. Nenapomáhá tomu ani politika bank, které na jedné straně neplní své plány, na druhé straně, zejména ty velké, neslyší na žádnou výjimku velmi přísných kritérií.
2. Prohlubující se krize na trhu s nemovitostmi - díky neustálému snižování cen bytů u developerů, lidé začínají přemýšlet, zda místo starého bytu nekoupit nový, zastavuje se tím největší trh, a to trh s panelákovými byty ve staré zástavbě a tím jsou nuceni jejich majitelé
razantně snižovat cenu bytů, aby je vůbec prodali: Jestliže se před krizí prodávaly klasické byty 3+1 v Kyjově o výměře 70 m2 za 1.600.000,- Kč, dnes je cena takového bytu 1.100.000,- Kč. Poslední pokles 1.200.000,- Kč na 1.100.000,- byl v horizontu dvou měsíců."

Filip Zvonek, Agentura Zvonek, Zlín
"Je před volbami, které rozhodnou o dalším vývoji a stabilizaci země. Klienti se bojí investovat, mají strach ze změn a vyčkávají."

Více o cenách bytů v regionech:
Reality Olomoucký kraj: Vývoj Cen nemovitostí

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy