Byty: Více, ale prázdných

Byty: Více, ale prázdných

27.4.2010 - Prodeje nových bytů v Česku stále váznou. V některých regionech je až třetina novostaveb stále bez kupce a tak na svého obyvatele čekají řádově tisíce bytů. V určitých projektech může trvat i roky, než nové byty najdou svého majitele. Vyplývá to ze zjištění ČTK mezi realitními firmami v krajích.

Mimo Brno je situace velmi složitá a v některých dokončených projektech je až 30 % neprodaných bytů, v Brně to bude do deseti procent," řekl pro ČTK Marcel Prát ze společnosti Across Reality. Kolem třetiny prázdných bytů je v některých projektech v novostavbách také na Vysočině, ve Zlínském kraji je to odhadem kolem 20 %.

V Praze může být podle analytika poradenské společnosti King Sturge Ondřeje Novotného prázdných nových bytů až 3000. Spolumajitel karlovarské realitní kanceláře Recom Reality a viceprezident Asociace realitních kanceláří ČR Ivan Žikeš soudí, že například v případě prázdných bytů v Karlovarském kraji hrozí, že byty zůstanou neobsazené i několik let. „Kupce odrazuje hlavně vysoká cena,“ uvedl. Hospodářská krize přiměla mnohé developery k odložení zvláště větších projektů. Například v Plzeňském kraji se nyní staví maximálně jeden, dva domy s 50 byty ve větších městech a dokončují se domy rozestavěné v době před krizí.

Stagnaci na bytovém trhu podle některých názorů způsobuje také obtížnější přístup k hypotékám. „Před dvěma lety dostalo bez problémů hypotéku devět z deseti klientů, v současnosti na ni většina nedosáhne. Banky požadují vyšší spoluúčast, stoprocentní hypotéky téměř nedávají,“ uvedl Jaromír Grégr ze společnosti Reality Grégr působící na Písecku.

Odborníci také současně uvádí, že nabídkové ceny se liší od konečných cen, které kupující skutečně zaplatí. V případě cen, za které se nakonec nemovitosti na trhu skutečně prodají, mají statistici dosud k dispozici jen odhady za první dvě čtvrtletí 2009. Od dubna do června loňského roku se ve srovnání s předchozím čtvrtletím snížily v Česku o 8,6 %. V Praze realizované ceny bydlení klesly o 6,3 procenta, mimo hlavní město o 9,7 %. Zatímco v Praze některé developerské firmy již přestávají maskovat zlevnění bytů za akční slevy a bonusy, v některých regionech se prý dosud ceny stavitelů příliš nezměnily.

O počtech prodaných bytů ale oficiální statistiky neexistují. Podle analytika King Sturge je jedním z mála vypovídajících údajů o poptávce objem poskytnutých hypoték. Dle nejnovějšího ukazatele Fincentrum Hypoindex tuzemské hypoteční banky poskytly v březnu úvěry za 7,03 mld. Kč, a po více než devíti měsících tak překonaly sedmimiliardovou hranici. V meziměsíčním srovnání to znamená nárůst o více než polovinu, meziročně byl objem hypoték o 6,4 % nižší.

Počet zahájených bytů v únoru klesl podle nejnovějších čísel ČSÚ meziročně o 33,2 % na 1829 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech se snížil o 7,5 %. Zahájené byty v bytových domech se propadly o 59,6 %.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy