Reality ve vesmíru: zájem kvůli krizi opadl

Reality ve vesmíru: zájem kvůli krizi opadl

19.4.2010 - Vlastníky pozemku můžete být do čtvrt hodiny, nepotřebujete žádnou hypotéku a vašimi sousedy se stanou třeba Američani, včetně těch nejslavnějších. Prohlídka budoucího území probíhá virtuálně a zatím nehrozí, že pozemků bude v budoucnu nedostatek.

Zatímco ještě poměrně nedávno bylo pro mnohé Čechy nepředstavitelné koupit si nemovitost v zahraničí, dnes je skutečností i nákup parcely v kosmu. Nabízí je u nás Lunární ambasáda, která je prodává v zastoupení americké společnosti The Lunar Embassy. Pozemky však zatím Češi nekupují za účelem stavby, ale spíše jako originální dárek pro své blízké.
Nejprodejnějším produktem je stále měsíční nemovitost,, a to především z důvodu „vzdálenosti“ od Země. Na druhém místě je Mars a nejméně se prodává Venuše,“ uvádí jednatel společnosti Filip Rajchart.
Krize je podle něho pouhý pojem, který však škodí obchodu s čímkoli. „Samozřejmě se krize projevila na prodeji pozemků na Měsíci a to především sníženým zájmem. Momentálně evidujeme dle poznatků z jiných let pokles prodejů o 30% ve srovnání objemů v minulých letech,“ přiznává. Pozemky však ani po snížené poptávce nezlevnily. Prodávají se stále za cenu od 650 do 999 Kč za jeden americký akr (4 047m2). Cena se přitom odvíjí od provedení certifikátu. Za pozemek v elitní části Beverly Hills - Moon může zájemce zaplatit i 15 tisíc korun. „Pozitivním dopadem krize bylo vydání menších parcel na Měsíci ve velikosti 404,7m2 za 290 Kč s tím, že všechny certifikáty jsou v českém jazyce,“ doplňuje Rajchart. Zájem je podle něho dlouhodobě především o pozemky velikosti amerického akru. Klienti o pozemky v kosmu přitom pocházejí z celé republiky a také ze Slovenska a jsou jich tisíce. 

A jak probíhá nákup a prohlídka pozemku? „Prohlídka je prozatím možná pouze virtuálně v 3D Měsíc. Klient nám vždy při nákupu uvěří. Vyřízení formalit trvá při osobním jednání 10 - 15 minut a v případě objednání přes internet maximálně týden,“ popisuje obchodní postup Filip Rajchart. Budoucí zájemci se přitom nemusejí strachovat, že pozemků je málo. K prodeji je určena celková plocha 2% z celkové plochy Měsíce, což je v přepočtu 5 mil. amerických akrů. „Momentálně je prodáno něco málo přes 10% této plochy,“ uvádí Lunární ambasáda. 
Jak se bude vyvíjet realitní trh ve vesmíru v budoucnu dokáže odhadnout jen málokterý analytik. Podle jednatele Lunární ambasády to závisí hlavně na cestování lidí na Měsíc. „Jestliže lidé začnou cestovat do vesmíru, pak před sebou máme ještě mnoho zajímavých obchodů,“ ukončuje Rajchart. V nejbližší době bude zprovozněno první Lunární království AELITE, které bude jako první na měsíční ploše provozované z České republiky.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy