Reality Ostrava: ceny bytů zastavily propad

Reality Ostrava: ceny bytů zastavily propad

15.4.2010 - Byty v Ostravě dlouhodobě patřily k nejlevnějším v České republice. Není to tak dávno, kdy se dal v Ostravě koupit pěkný byty 3+1 za cenu půl milionu. S postupným vzestupem cen bytů v republice došlo také v Ostravě ke skokovému nárůstu cen bytů. Nicméně, již při prvních zmínkách o možné ekonomické recesi otočily ceny bytů svůj směr a za poslední rok a půl stále klesají.

Již nyní je ovšem patrné, že pokles cen bytů na Ostravsku zpomaluje. Za poslední měsíc došlo přímo v Ostravě u bytů kategorie 1+1 k poklesu o -0,85%, u bytů 2+1 o -0,93% a u bytů 3+1 o -0,21%. Ani jedna kategorie nepřekročila jednoprocentní pokles což lze opovažovat za stabilizaci cen bytů v tomto regionu.

Podíváme-li se na data od začátku ekonomické recese tak zjistíme, že nejvíce ztratily byty kategorie 1+1 (-22,12%), naopak nejmenší pokles zaznamenaly byty 3+1 (-15,17%).

V dalších měsících očekáváme stagnaci cen bytů na Ostravsku. Možné zvýšení cen očekáváme nejdříve ve druhé polovině letošního roku, více se ale přikláníme k jaru 2011. Vše bude hodně závislé na ekonomické situaci České republiky zejména pak na míře nezaměstnanosti. Bankovní sektor, který byl v posledním roce považován za pomyslnou „nohu na brzdě“ trhu s nemovitostmi, již reagoval snížením úrokových sazeb.

Podíváme-li se na další města Moravskoslezského kraje tak zjistíme, že za poslední měsíc nejvíce ztratily byty na Karvinsku (-3,67%). Naopak Opava, která dlouhodobě ztrácela nejméně, zaznamenala za poslední měsíc vzestup průměrných cen bytů (+1,44%), což koresponduje i s některými dalšími lokalitami v České republice. Navýšení průměrných cen je citelné zejména ve městech s menší průmyslovou zátěží. Od počátku ekonomické recese poklesly byty na Opavsku o (-21,16%), naopak nejvíce ztratil Frýdek-Místek (-23,52%).

Regionu Ostravska z dlouhodobého hlediska pomohla dostavba dálnice D1, od které se očekává větší příliv investorů, kteří by mohli pomoci se snížením míry nezaměstnanosti. I u dalších měst Moravskoslezského kraje, očekáváme možné navýšení cen bytů spíše až v jarních měsících 2010.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy