Povinná certifikace ISO pro členy Asociace realitních kanceláří

Povinná certifikace ISO pro členy Asociace realitních kanceláří

2.4.2010 - Valná hromada Asociace realitních kanceláří ČR (ARK) rozhodla o tom, že jeho členové budou muset mít certifikaci podle norem ISO. V praxi to znamená, že členské realitní kanceláře mají povinnost mít do tří let nejméně jednoho makléře s platným certifikátem odborné způsobilosti podle této normy.
   
Nutná povinnost jde nad rámec současné povinné certifikace, kterou poskytuje sama asociace. Certifikát pro realitní makléře podle mezinárodních norem ISO začala Česká společnost pro jakost udělovat v loňském roce. Výjimku z certifikace budou mít jen firmy, které se zabývají výlučně správou nemovitostí.
Další schválenou novinkou je, že členem ARK ČR se bude moci stát i fyzická osoba. Ta bude mít proti realitním kancelářím nižší členské příspěvky, přesto bude moci využívat většiny výhod. „Inspirovali jsme se u některých zahraničních asociací v realitní branži. Doufáme, že individuální členství umožní většímu množství realitních makléřů zapojit se do aktivit největšího profesního sdružení realitních kanceláří v ČR,“ uvedl pro ČTK prezident asociace Jaroslav Novotný.
Slevy na členských příspěvcích budou mít také menší realitní kanceláře, které nejsou plátci daně z přidané hodnoty. Již od letošního roku budou platit o 5000 korun méně, než kolik platí kanceláře, které plátci daně jsou. „Je nám jasné, že 20.000 korun je pro někoho jediné promile, ale pro jiného i tři procenta z obratu. Rozhodli jsme se proto vyjít vstříc těm, pro které by se členství v asociaci stalo kvůli výši příspěvků těžko dostupným,“ dodal Novotný.

Asociace realitních kanceláří České republiky je největším profesním sdružením odborníků, obchodníků a dalších profesionálů působících na trhu s nemovitostmi v Česku. Byla založena v roce 1991 a v dnešní době čítá členská základna kolem 200 realitních kanceláří z celé republiky.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy