Sazby hypoték již nerostou, ale na pokles to zatím nevypadá

Sazby hypoték již nerostou, ale na pokles to zatím nevypadá

7.11.2022 - Nabídkové sazby stagnují. Titulní index GOFI 70, který 13 let mapuje napříč trhem nabídkové sazby hypoték s LTV do 70 %, v říjnu meziměsíčně vzrostl o pouhé 2 setiny procentního bodu na 6,27 %. V meziročním srovnání však nabídkové sazby vzrostly o 3,17 procentního bodu. Loni v říjnu banky nabízely tento typ hypoték v průměru se sazbou 3,10 %.

Zajímavostí uplynulého měsíce je stagnace nabídkových sazeb hypoték v rozmezí 80 - 90 % LTV. Tento segment zůstává stranou pozornosti klientů i bank, takže index GOFI 90 aktuálně dosahuje 6,66 %.

Realizační sazby se zvolna dotahují na nabídkové sazby

Kromě nabídkových sazeb sledujeme také sazby reálně sjednávaných hypoték. V tomto monitoringu vycházíme z produkčních dat společností Golem Finance. Index Gofireal v uplynulém měsíci meziměsíčně stoupl o 7 setin procentního bodu na 6,06 % a svým pozvolným růstem se přibližuje nabídkovým sazbám. Tento posun je dán z principu dobou od nabídky po proces předání bance ke schválení.

ČNB sazby neměnila. Co na to hypotéky?

Bankovní rada ČNB minulý týden rozhodovala o základních úrokových sazbách a podle většinového očekávání analytiků ponechala sazby beze změny. V praxi však pro hypoteční banky a nacenění hypotečních úvěrů je důležitější faktická cena peněz, z kterých financují své úvěrové aktivity. A ta na trhu v posledních týdnech roste, což samozřejmě vytváří tlak na růst hypotečních sazeb. Z druhé strany však na rozhodování bank působí slabá poptávka po hypotékách, takže cenových změn v říjnu výrazně ubylo. Sazby měnila pouze Oberbank, UniCredit Bank, Moneta a poslední říjnový den skupina ČSOB, která však sazby zvýšila rovnou o 0,35 až 0,4 procentního bodu.

Vztah mezi úrokovými sazbami

"Rozhodnutí ČNB bylo očekávatelnou zprávou a na vývoj sazeb hypoték prakticky nebude mít zásadně pozitivní, ani negativní dopad. Klíčové jsou nyní ceny zdrojů, jejichž výše je odrazem inflačních očekávání v ekonomice, ale také vývoje sazeb klíčových centrálních bank (ECB, FED, BOA). A bohužel s tím jak cena v předchozích týdnech narostla a nyní neklesá, roste nyní i pravděpodobnost zvyšování hypotečních sazeb," říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Ceny nájmů trhají rekordy aneb… když lidé chtějí bydlet ve vlastním, ale nemohouCeny nájmů trhají rekordy aneb… když lidé chtějí bydlet ve vlastním, ale nemohouZměna trendu ve vývoji sazeb hypoték se potvrdilaZměna trendu ve vývoji sazeb hypoték se potvrdilaVelké srovnání cen bytů v letech 2008-2022. Napoví nám historie, co bude dál?Velké srovnání cen bytů v letech 2008-2022. Napoví nám historie, co bude dál?Drahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíDrahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíTrend se otáčí. Mnoho zájemců dává raději přednost pronájmu a ti, co chtějí prodat, musí znát správnou cenuTrend se otáčí. Mnoho zájemců dává raději přednost pronájmu a ti, co chtějí prodat, musí znát správnou cenu

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy