Na opravy u nás čekají tisíce starých bytů

Na opravy u nás čekají tisíce starých bytů

26.2.2010 - Staré byty v Česku se sice pomalu rekonstruují a modernizují, přesto jich stále na „ozdravnou kúru“ čeká více než 1,4 milionu. Na 600 tisíc z nich se nachází v panelových domech, dalších 800 tisíc bytů je v nepanelových budovách. Jak informovalo ministerstvo pro místní rozvoj, díky úrokovým dotacím Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) se od roku 2001 podařilo opravit zatím 340 tisíc bytových jednotek. V tomto období SFRB poskytl na tyto účely v rámci programu Panel celkem 12,5 mld. Kč. Program Panel funguje od roku 2001 a až do roku loňského roku byl zaměřen jen na rekonstrukci panelových domů. Od loňska mohou dotace z programu, který změnil název na Nový panel, využívat i majitelé nepanelových budov. Dotace investorům usnadňují přístup k bankovním úvěrům a v závislosti na rozsahu oprav jim umožňuje snížit výši úroku až o čtyři procenta. Hlavním cílem programu je motivovat investory k celkové rekonstrukci a modernizaci domů.

Nad financováním SFRB se nyní ale zatahuje a jeho budoucnost je nejistá. Nemá totiž ze zákona zajištěné peníze pro své další fungování. Příjmem SFRB se staly příležitostné převody peněz z bývalého Fondu národního majetku v celkovém objemu 33 miliard korun. Poslední z těchto převodů se přitom uskutečnil v roce 2005. Občanští demokraté Zdeňka Horníková a Petr Bratský spolu se sociálním demokratem Miroslavem Váňou předložili sice návrh novely zákona, který měl fondu zaručit peníze ze státního rozpočtu podle schváleného objemu nevratných dotací, ovšem prezident Václav Klaus novelu v prosinci vetoval.

Pokud by SFRB neměl nějakým způsobem zajištěno další financování, tento program by musel být s největší pravděpodobností v letošním roce výrazně utlumen,“ uvedl pro ČTK ředitel fondu Jan Wagner. Podle odborníků je program bytům v jejich opravách nápomocný, ale k modernizaci všech bytových by musel fungovat ještě alespoň deset let.

Bytové domy mohou od loňska využít rovněž dotace na zateplování, a to v rámci programu Zelená úsporám. Státní fond životního prostředí v něm českým domácnostem poskytuje dotace mimo jiné na zateplování a výměnu topení na fosilní paliva za šetrnější.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy