Průměrná cena bytů klesla na 4,64 mil. Kč. Blíží se obrat trendu?

Průměrná cena bytů klesla na 4,64 mil. Kč. Blíží se obrat trendu?

10.8.2022 - Průměrná cena bytů klesla v červenci opět meziměsíčně mírně klesla, jak vyplývá z aktuálních dat serverů REALITYČECHY.CZ a REALITYMORAVA.CZ. Oproti letošnímu dubnu, kdy dosáhla rekordního maxima 4,70 mil. Kč, klesla o 60 000 Kč na 4,64 mil. Kč. Zatím je předčasné hovořit o obratu ve vývoji cen nemovitostí, nicméně nejistota na realitním i hypotečním trhu je znát a k určité korekci cen by mohlo v dohledné době dojít.

Změnu ve vývoji cen nemovitostí ostatně naznačují i tento týden zveřejněné výsledky HB Indexu, který monitoruje realizační ceny prodaných nemovitostí a podle těchto dat výrazně zpomalil růst cen bytů a rodinných domů. Pozemky se však drží původní trajektorie a v druhém kvartálu meziročně rostly o 23,9 %, což je nový rekord v historii měření.  

Index návratnosti bydlení po dlouhé době klesá

Pokles cen se projevil v poklesu indexu návratnosti bydlení. Aktuálně INB na celorepublikové úrovni dosahuje 8,09, což znamená, že průměrná česká rodina by na pořízení bytu o průměrné ceně 4,64 mil. Kč potřebovala zhruba 8 čistých ročních příjmů. Loni v červenci index dosahoval 8,22násobku čistého příjmu. 

Vývoj návratnosti bydlení v krajích

Nad tímto celorepublikovým průměrem se nyní nachází Praha, Jihomoravský, Královéhradecký a Plzeňský kraj. V ostatních krajích, jak ilustruje přiložený graf, je úroveň dostupnosti lepší než je celorepublikový průměr. V Ústeckém kraji je na pořízení bytu o tamní průměrné ceně 2,13 mil. Kč potřeba 3,6 násobek tamního ročního příjmu. V Ústeckém kraji však došlo v meziročním srovnání ke znatelnému zhoršení tohoto indexu.
Vývoj průměrné nabídkové ceny bytu 2009 - 2022Index návratnosti bydlení 2009 - 2022

Index návratnosti bydlení v krajích ČR 2022 07
Zaujalo vás téma? Doporučujeme:

Nadhodnocené nemovitosti začínají zlevňovat. Kupující se zajímají stále více o měsíční platby za energie Nadhodnocené nemovitosti začínají zlevňovat. Kupující se zajímají stále více o měsíční platby za energieCeny energií ženou Čechy k investicím do úspornějšího bydlení Ceny energií ženou Čechy k investicím do úspornějšího bydlení
Drahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražují Drahé hypotéky zastavují růst cen nemovitostí. Nájmy naopak zdražujíVyměnit byt za rodinný dům dnes dává větší smysl než kdy dříve Vyměnit byt za rodinný dům dnes dává větší smysl než kdy dříveIndex ne-dostupnosti bydlení překonal 60% hranici Index ne-dostupnosti bydlení překonal 60% hranici

 

Luboš Svačina

odebírat zprávy