Stavebnictví bude letos bojovat o zakázky a propouštět

Stavebnictví bude letos bojovat o zakázky a propouštět

12.2.2010 - Českém stavebnictví vloni kvůli krizi ubylo přibližně 30 tisíc pracovních míst a stejný počet se odhaduje i na letošní rok. Propouštění se však týká i výrobců stavebnin. Propad poptávky odhaduje Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS) až o 8%.

Už v loňském roce poklesla stavební výroba v ČR o dvě až 2,5 procenta a letos to má být ještě více, a to osm procent. Tento odhad  představuje podle Václava Matyáše prezident SPS spíše optimistickou variantu. Podle Matyáše má stavební trh dno krize teprve před sebou. Největším dramatem podle něj je pozemní stavitelství, které má ve svém portfoliu 85 procent firem. V této kategorii se výroba loni podle odhadu SPS propadla o deset procent. Pokles byl částečně vyrovnán výstavbou dopravní infrastruktury, která naopak stoupla asi o 16 procent.
Stavebníci bude letos trápit nedostatek zakázek. Za první tři čtvrtletí loňského roku svaz odhaduje, že objem nových zakázek meziročně klesl o téměř dvě pětiny. Propad zakázek svaz odhaduje i u dopravních staveb, a to o 15 procent. Celý stavební trh tak nyní přichází o zakázky v hodnotě jedné měsíční produkce celého stavebnictví.
Stavebnictví bude přidušeno problémy veřejných financí. Stát se žene do rekordního zadlužení a na veřejné stavby zbude málo peněz. V roce 2010 počítá náš model s růstem stavební výroby o 2,9 % a příští roky nebudou dramaticky lepší. Lepší pozici budou získávat komerční stavby a stavby pro bydlení na úkor veřejných,“ komentuje situaci Vladimír Pikora, hlavní ekonom NextFinance.

Tržby za rok 2009 budou nižší, zisk vzroste
Většina předních stavebních společností v Česku vykáže za rok 2009 podle dosud zveřejněných odhadů či výsledků růst hrubého zisku a jejich tržby ve většině případů meziročně klesnou. Největší tuzemská stavební společnost Skanska oznámila meziroční zvýšení provozního zisku o deset procent na 1,5 miliardy korun. Tržby firmy naopak klesly o 17 procent na 31,2 miliardy korun. Pokles výnosů očekává také Metrostav, Strabag nebo Subterra. Jako jediná z firem, které odhady sdělily, očekává za loňský rok růst výnosů brněnská společnost OHL ŽS. Její hrubý zisk má ale stagnovat. Za snižující tržby může právě nízká poptávka.
Z již dřívějšího průzkumu svazu mezi 1100 českými stavebními firmami vyplynulo, že největší propad vykázala poptávka v pozemním stavitelství, do kterého patří například výstavba budov. Za rostoucí ziskovostí jsou podle šéfa svazu naopak úsporná opatření, která firmy zavedly. Většina z největších hráčů v jejich rámci také začala rozdávat výpovědi. Například Skanska loni snížila počet zaměstnanců o 17% na 5513. Růst stavebního odvětví se ještě na letošní rok neočekává.

Podle zatím posledních údajů Českého statistického úřadu v listopadu meziročně stavební výroba vzrostla o 7,8 procenta, v říjnu byla vyšší o 0,1 procenta. Statistici vidí za výsledkem především vliv příznivých klimatických podmínek, které na podzim umožnily stavbařům prakticky neomezeně provádět veškeré stavební práce jako v letních měsících.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy