Lukrativní stavební pozemky si drží svoji hodnotu

Lukrativní stavební pozemky si drží svoji hodnotu

10.2.2010 – Investice do nemovitostí jsou z dlouhodobého hlediska považovány za jednu z nejméně rizikových aktivit. Ti, kteří v minulých letech sázeli na skupování panelových bytů, nyní s největší pravděpodobností nezažívají asi nejveselejší období. Ti, kteří věřili více cihlovým bytům v centrech měst či novostavbám, ze svých hodnot nijak razantně neztratili a ti, kteří investovali do pěkných stavebních pozemků mohou hovořit o úspěchu. Právě stavební pozemky poznamenala ekonomická recese ze všech typů nemovitostí nejméně. Pozemky na pěkných místech jsou, alespoň dle slov realitních odborníků, stále velmi žádané. Dokonce i ti, kteří koupili pozemky v letech 2007-2008 za účelem následného zhodnocení nyní často prodají za vyšší ceny než v den nákupu.

Dle slov Moniky Russeggerové, jednatelky brněnské společnosti Russegger real, je velký zájem o pozemky v lokalitách Brno a okolí do 10 km. „Klienti preferují pozemky spíše menší, rozhodujícím kritériem je jejich celková kupní cena. Mají většinou stanovený limit, kolik jsou ochotni za pozemek investovat. Nepreferují žádné pozemky nad 1.000 m2. Ideální velikost pozemků, které klienti poptávají je 500 m2 - 700 m2, ne větší,“ dodává Russeggerová.

Problém jsou zejména velká města, ve kterých bývá volných stavebních pozemků nedostatek. S tím souvisí i stabilizace cen nabízených pozemků za poslední dva roky. Nebýt ekonomické recese, byla by hodnota těchto parcel mnohem vyšší.  "Ceny setrvávají v okolí Brna na cenové hladině roku předchozího. V Brně se nám ceny mírně vyšplhaly nahoru a v určitých lokalitách jako Žabovřesky, Královo Pole je klient ochoten zaplatit za pozemek až do 9.000 Kč/m2. Brno celkově trpí nedostatkem stavebních parcel a výhledově nelze očekávat, že by se situace nějak změnila. Klienti jsou ochotni akceptovat cenu v Brně kolem 3.500 Kč/m2 do 5 km od Brna do 2.500 Kč/m2,“ uvádí příklad Monika Russeggerová. I v budoucnu lze tedy očekávat právě u stavebních pozemků zvýšenou poptávku.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy