Reality v ČR - Ceny nemovitostí budou většinou stagnovat

Reality v ČR -  Ceny nemovitostí budou většinou stagnovat

13.1.2010 - Letošní rok by neměl s cenami nemovitostí nijak výrazně zamávat, naopak třeba v Plzni se očekává ještě mírný propad cen u bytů. Důvod ke zvýšení není dokonce ani u pronájmů, u nichž je v současnosti dokonce vyšší nabídka než poptávka. Drobné zdražení rodinných domů předvídají odborníci třeba na Zlínsku.

Důvody pro stagnaci cen nemovitostí jsou podle realitní kanceláře AAABYTY.CZ zřejmé: v lokalitách byly ceny nadnesenější více a propad cen z loňského roku byl pomalejší. Dramatický pokles z roku 2009 dostal hodnoty tuzemských nemovitostí na jejich reálnou úroveň a rok 2010 bude vzhledem k pokračujícím přísným podmínkám hypotečních bank ve znamení stagnace. „V první polovině roku očekáváme v průměru u všech nemovitostí po celé České republice stagnaci. Ve druhém pololetí je možný mírný nárůst do pěti procent. V průběhu jara 2009 se opět nastartovala poptávka, a to na úroveň srovnatelnou s rokem 2006. Tato situace zůstává stabilní,“ uvedl Otakar Šmíd, ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ.

Co se týká bytů, tak zde šly ceny loni dolů asi o pětinu a o třetinu dokonce panelové byty na sídlištích. „Tam, kde k poklesu došlo, už další propady neočekáváme. Opět se tyto nemovitosti stávají cenově dostupnými. V průměru za celou Českou republiku proto očekáváme stagnaci. V lokalitách s pomalejším srovnáním cen – například v Plzni – by mohlo dojít ke snížení cen ještě o desetinu,“ uvádí dále Šmíd. Poptávka po pronájmech trvá i nadále, avšak ke zdražení v tuto chvíli není důvod. Nabídka je dokonce nyní vyšší poptávka.
V loňském roce bylo v Češku postaveno přibližně 35 tisíc bytů a odhady v letošním roce by to mělo být maximálně 30 tisíc bytů.

Novostavby a pozemky - dobrá investiční příležitost
Ceny novostaveb dosedly v uplynulém roce na možné dno. Během roku 2009 byl zaznamenán pokles až o 15 procent a developeři už se do dalšího zlevňování pouštět nebudou, ale půjdou možnou cestou individuálních slev. V průměru se proto i u novostaveb očekává stagnace cen.
Mírný nárůst cen rodinných domů je předpokládán třeba ve Zlínském kraji. Trend zdražování tak bude zřejmě kopírovat uplynulých deset let. Cena domků zde od roku 1998 - 2008 vzrostla podle ČSÚ téměř trojnásobně - zatímco v roce 1998 činily 893 Kč, předloni to bylo už 2146 Kč za metr čtvereční (průměr za celou ČR v roce 2008 činil 2397 Kč/m2). V loňském roce se však nemovitosti ve Zlínském kraji prodávaly jen velmi málo a ceny spíše stagnovaly. Důvodem byl podle realitních makléřů strach z dopadů hospodářské krize, ztráty zaměstnání a lidé tak čekali, že cena nemovitostí klesne na minimum. To by se však mělo letos změnit a nastartovat také ceny. „Ceny domů letos zřejmě mírně vzrostou, ale nebude to nic dramatického. Hodně bude záležet i na kvalitě prodávané nemovitosti,“ uvedl pro ČTK majitel realitní kanceláře Century 21 Pavel Dočkal. Češi přitom obecně mají zájem hlavně o projekty po kolaudaci s možností okamžitého nastěhování.

Investiční příležitostí roku 2010 zůstávají – stejně jako v minulých letech – pozemky a kvalitní novostavby postavené v atraktivních lokalitách. Dále pak jde samozřejmě o byty v centrech větších měst, startovací byty, tedy nemovitosti do 50 metrů čtverečních, a rodinné domky v lokalitách s dobrou dopravní dostupností a občanskou vybaveností, po kterých je stále vysoká poptávka,“ shrnuje ředitel Šmíd.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy