Kvůli vyšší DPH zdraží nové bydlení

Kvůli vyšší DPH zdraží nové bydlení

7.1.2010 - Od prvního ledna navýšila většina českých developerů ceny nového bydlení. Důvodem je vyšší DPH, které stouplo o jedno procento. Ke zvýšení cen nepřistoupila jen společnost Finep. O kompenzaci se snaží společnosti už tradičně také prostřednictvím různých bonusů a slev.

Snížená sazba daně činí v současné době devět procent, základní 19 procent. Obě sazby však od nového roku vzrostly v rámci vládního úsporného balíčku o jeden procentní bod. Zvýšení se tak logicky promítne také při koupi bydlení. Navýšení cen provedla už většina developerů k novému roku. „Zvýšené sazby DPH jsme promítli do koncových cen u většiny našich projektů. Nárůst o 1% celkovou cenu ovlivní marginálně. Třeba u bytu 3+kk v ceně 3.500 000 Kč se cena zvedla přibližně o 35 000 korun a konečné rozhodování klienta to neovlivní.Ve smlouvách jsou uvedené závazné ceny bez DPH, takže zálohy, které jsme od klientů přijali do konce loňského roku jsou s 9 nebo 19% DPH a zálohy, které vybereme letos budou o procento vyšší,“ uvedla Naděžda Ptáčková, ředitelka prodeje a marketingu společnosti Skanska.

Zdražování oznámila také společnost Finep nebo Central Group. „Vzhledem ke skutečnosti, že především v druhé polovině roku 2008 poklesly ceny nových bytů, a byly tak výrazně zkrácené marže developerů, není možné zvýšení DPH nést ze svého. Z tohoto důvodu jsme ceny od 1.1.2010 skutečně plošně zvýšily o 1% DPH,“ komentuje Veronika Ježková za Central Group. Společnost však zásadní propad prodejnosti nepředpokládá.

Naopak Ekospol se rozhodl ceny nezvyšovat, a to dokonce ani u již prodaných bytů, u nichž jim to předkupní nebo kupní smlouva umožňovala. Chybějící jedno procento si tak odkrojí ze svého zisku. „Důvodů proč jsme nezdražili bylo několik. Za prvé nám přišlo nefér, aby na vládní protikrizová opatření doplatili lidé, kteří krizi nezavinili. Navíc toto zvýšení jednak nemohli předpokládat, jednak ani jakkoli ovlivnit. Nechtěli jsme prostě způsobit komplikace těm, kteří si financování svého bydlení přesně naplánovali a teď by najednou měli platit více, než předpokládali. Nakonec jsme se rozhodli, že cenu nezvedneme ani u dosud neprodaných bytů v aktuální nabídce. Klienti si tak u nás mohou koupit jakýkoli byt za úplně stejnou cenu, jakou stál k 31.12.2009,“ popsal důvody Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol.

Slevy a bonusy
Developeři o své zákazníky už tradičně bojují formou nejrůznější akcí, slev a bonusů, které jsou pro zákazníky velmi lákavé. Finep nabízí do konce ledna akci 9,9%, což je výše slevy na nové byty a domy. „Tato akce se nám osvědčila, proto jsme se rozhodli jí prodloužit do 30.1 a kompenzovat tak klientům zvýšení cen z důvodu vyššího DPH,“ uvedla Petra Kopecká, tisková mluvčí Finepu. V současné době má společnost v nabídce kolem 400 bytů, třeba na Praze 5, Praze 9, ve Štěrbohlích nebo Nových Vysočanech.

Skanska přichází s benefitem „Složte si svou slevu“, který pokračuje z loňského roku. „V rámci tohoto bonusu mají klienti k dispozici balíček produktů, které bezprostředně souvisejí s bydlením - např. předplacení splátek hypotéky až po dobu jednoho roku, pojistné produkty, klientské změny, kuchyňskou linku nebo předplacení poplatků za správu bytu na půl roku. Bonusy nastavujeme pro jednotlivé projekty individuálně v návaznosti na aktuální tržní situaci. V tuto chvíli jsou v hodnotách od 50 do 500 tisíc korun a jsou odstupňovány i podle velikosti bytu,“ popisuje Naděžda Ptáčková a dodává, že v tuto chvíli čeká na své zájemce řádově sedm stovek bytových jednotek v Praze a jeho okolí a nově i v libereckém kraji. Central Group využíval speciálních akcí především v loňském roce a na ten letošní plánuje zavést jen speciální zaváděcí slevy pro nově zařazené lokality, které budou platit pouze první měsíce po uvedení na trh a podpoří image nové lokality. V aktuální nabídce společnosti je více než 520 bytů a 60 rodinných domů.

Také Ekospol nestojí pozadu a vydává se cestou přímých slev a u některých bytů je to dokonce i více než půl milionu korun. „Pro klienty jsme připravili akci nazvanou Záruka nejnižší ceny, v níž je vyzýváme, aby se pokusili nalézt levnější byt srovnatelné kvality v Praze. Pokud někdo takový byt najde, my tuto cenu dorovnáme a ještě mu dáme další slevu 50 000 Kč,“ popisuje hlavní strategii Ekospolu Evžen Korec.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.
Foto: finep.cz

odebírat zprávy