Stavební pozemky v Praze budou opět dražší

Stavební pozemky v Praze budou opět dražší

14.12.2009 - Aktualizovanou mapu stavebních pozemků pro rok 2010 už rada hlavního města schválila a je z ní patrné, že ceny stavebních pozemků v Praze příští rok vzrostou meziročně asi o 4 procenta. Důvodem zvýšení cen je málo nabídek pozemků využitelných pro lukrativní komerční stavby. Zdražení však není tak drastické jako vloni, kdy šly ceny nahoru až o 22 procent.

Cenová mapa se aktualizuje pravidelně na konci roku a začíná platit od 1. ledna. Hlavní město tuto mapu zohledňuje při prodeji pozemků a nápomocná je také pro znalce, kteří pozemky oceňují. Cenu ovlivňují hlavně majetkové transakce, které byly zapsány do katastru nemovitostí. Mapa se tak dá pokládat za jakési zrcadlo toho, co se na trhu s realitami děje. „Letos ceny vzhledem k celkové ekonomické situaci stagnovaly. Rostly pouze na malých územích, které se do celkového výsledku promítají jen málo,“ řekl ČTK náměstek primátora Pavel Klega.

Pražský magistrát nově přecenil celkem 14 skupin pražských pozemků. Z dlouhodobého hlediska lze pozorovat, že pokračuje tendence poklesu průměrných cen směrem k okrajům města. Příští rok pocítí nejvýrazněji zdražení  pozemky pro rodinné domy ve vnitřním městě, a to kolem 9 procent. Průměrná cena se u těchto pozemků je 6170 korun za metr čtvereční. Naopak u bytových domů je nejvyšší meziroční nárůst v území mimo kompaktní město, kde činí 6% při průměrné ceně 3540 korun za metr čtvereční. U bytových domů ve vnitřním městě pak nárůst cen pozemků dosahuje kolem 5 procent (průměr 6160 korun za čtvereční metr) a taktéž i v okrajové části kompaktního města (průměr 4850 korun za čtvereční metr).

V oblasti rodinných domů je mimo kompaktní město nárůst cen 4% při průměrné ceně 3440 korun za metr čtvereční a nejmenší růst je zaznamenán v území mimo kompaktní město, kde je dvě procenta při průměrné ceně 4710 korun.

Aktualizovaná cenová mapa se opírá vyhodnocení vzorku 3700 prodaných pozemků v letech 2008 a 2009. Nejvíce prodejů pozemků se podle cenové mapy koncentruje do částí města mimo centrum, jako jsou Barrandov, Hostivař, Chodov, Pitkovice, Koloděje, Újezd nad Lesy, Zličín, oblast takzvaného Západního města, Dubeč a Lipence. Cenově významné prodeje byly ale zaznamenány rovněž opakovaně v lokalitách Karlína, Žižkova, Vinohrad a Smíchova. Celkově méně prodejů je tradičně na severu města oproti jeho jižní, západní, ale i východní části. I nadále platí, že se zatím ve větší míře nestaví v rozvojových lokalitách, jako jsou Běchovice, Bubny, Vysočany, Hloubětín i bývalé nádražní prostory.

V nejbližší budoucnosti je podle dokumentu možné očekávat silnou poptávku po pozemcích určených pro výstavbu rodinných domů, u kterých v Praze bez ohledu na stávající stav ekonomiky poptávka převyšuje nabídku.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy