Chcete pod stromeček levnější bydlení? Zkuste aukci.

Chcete pod stromeček levnější bydlení? Zkuste aukci.

9.12.2009 - Více než čtyřicet nových bytů či rodinných domů z deseti developerských projektů bude zájemcům k dispozici už za několik dní. Forma jejich koupě je ovšem méně obvyklá. Jedná se o aukci, a to dokonce o historicky první u nás.

Aukci nových nemovitostí se rozhodly vyzkoušet realitní kancelář Professionals a aukční a realitní agentura Gavlas. „Aukce realit jsou v zahraničí běžným způsobem prodeje, jehož prostřednictvím se uskutečňuje značná část obchodů. V českém prostředí je to zatím neobvyklé, ale i tady to jednou bude standardní nástroj,“ uvedl Tomáš Duda, ředitel realitní kanceláře Professionals. Zájemci o bydlení tak budou mít možnost získat nemovitost mnohem levněji, tedy za jejich skutečnou tržní cenu, protože jejich vyvolávací ceny budou v některých případech až o 60 procent nižší než developeři nabízí obvykle. Většina nabízených nemovitostí jsou rozestavěné byty a rodinné domy ve fázi těsně před dokončením. Výběr je poměrně široký - celkem 44 nemovitostí v 10 projektech od různých developerů. Paleta typů bytů a domů je velmi pestrá - od velikosti 1+kk až po rozlehlé rodinné domy, od levných až po luxusní. V aukci se nachází nemovitosti nejen z hlavního města jako je Rezidence Císařka na Smíchově (Finep), Rajská zahrada na Černém Mostě (Lipnická s.r.o.), či Rezidence Korunní na Vinohradech (Geoponte), ale v nabídce je možné najít i mimopražské lokality - Zlonín u Líbenic v okrese Praha-východ, Brandýs nad Labem či Kolín.

Aukce ale neznamená totéž co veřejná dražba. Rozdíl mezi nimi je v tom, že ve veřejné dražbě přechází vlastnictví příklepem a neuzavírají se žádné kupní smlouvy a nelze v nich také prodávat nedokončené byty. Aukce má tudíž jiný průběh než dražba - vítěz aukce podepíše s vlastníkem nemovitosti rezervační smlouvu a další postup je už obdobný jako při běžném prodeji domu. V případě nedostavené nemovitosti je možné také dojednat i individuální stavební změny.

Termín aukce je stanoven na 16. prosince 2009 a konat se bude v prostorách Autoklubu ČR v Opletalově ulici v Praze. Zájemci o nové bydlení se s kompletní nabídkou bytů a rodinných domů mohou seznámit na portálu aukce-realit.com, kde najdou nejen podrobné podmínky aukce, ale i veškeré podrobnosti k případné účasti či k vyřizování ostatních formalit. 

Když se chcete aukce zúčastnit:
1. Vyberte si z aukčního katalogu nemovitostí, které Vás budou zajímat.
2. V realitních kancelářích Gavlas nebo Professionals si vyzvedněte podklady k nemovitosti. Z nich se dozvíte podrobnosti.
3. Jděte se podívat na Vámi vybranou nemovitost. Termíny prohlídek naleznete v kalendáři aktivit na webových stránkách aukce-realit.com, nebo v aukčních kartách.
4. Pokud budete financovat nákup hypotékou, připravte si dokumenty potřebné k jejímu získání. Hypotéku Vám pomohou vyřídit hypoteční poradci uvedení u každého bytu či domu, případně se můžete obrátit přímo na jednu ze dvou realitních kanceláří, které aukci pořádají.
5. Zkontrolujte si, že máte platný průkaz totožnosti. Jste-li právnickou osobou, vyzvedněte si výpis z obchodního rejstříku.
6. Složte včas aukční jistinu, jejíž výše je stanovená v aukční kartě a činí 100 000 korun. Chcete-li se zúčastnit více aukcí, ale koupit pouze jednu nemovitost, stačí složit pouze jednu jistinu. Pokud zamýšlíte kupovat více nemovitostí, musíte složit tolik jistin, kolik nemovitostí chcete koupit.
7. Do aukční síně se dostavte půl hodiny před zahájením aukce.
8. Předložte doklad totožnosti a doklad o zaplacení aukční jistiny.
9. Po zápisu do aukce obdržíte aukční číslo a můžete se zúčastnit aukce, při které přihazujete částku, jakou jste schopni za nemovitost zaplatit.
V případě, že nebudete úspěšní a nestanete se vítězi, bude Vám vrácena aukční jistina.
Vítěz aukce podepíše na místě rezervační smlouvu a další kroky jsou identické jako u přímého prodeje, tzn. ve lhůtě uvedené v rezervační smlouvě uzavře smlouvu o budoucí smlouvě kupní, resp. kupní smlouvu.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy