Králové energetických staveb v Česku

Králové energetických staveb v Česku

26.11.2009 - Upozornit na významné nízkoenergetické a pasivní stavby a projekty v oblasti energetiky v České republice. Takový úkol si předsevzala soutěž Český energeticko-ekologický projekt, který už zná své vítěze.

Záštitu akce vzalo na svá bedra Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 41 prací, avšak začátkem listopadu vybrala porota užší výběr 17 staveb. Kategorie přitom byly dvě: projekty a stavby. V nominovaných projektech se objevila třeba realizace úspory energie v oblasti osvětlení hotelu Prague Marriott, likvidace skleníkových plynů na skládkách TKO Ďáblice a Dolní Chabry, nebo TriHybus, neboli trojitě hybridní autobus s vodíkovými palivovými články. A právě hybridní autobus z Ústavu jaderného výzkumu Řež a.s., Husinec se stal jedním ze tří nositelů titulu Ekologický projekt roku 2008. Spolu s ním to byl také Bedřich Kutil za rotační vícepístový stroj pracující na na principu Stirlingova termodynamického cyklu a Ateliér NÁŠ DŮM s.r.o. za nízkoenergetický rodinný dům s názvem NERO 2009.

V kategorii Stavby se nominace dočkalo šest budov. Vítězství mohly oslavovat ale jen tyto tři: kancelářská budova NORDICA v Ostravě od Skanska Property, Czech Republic, s.r.o., Nízkoenergetický bytový dům v Měchlupech od společnosti JRD s.r.o., a  Mateřská školka Minisvět v Mrači v okrese Benešov, kterou realizoval Atelier ARS, s.r.o.


Skanska Property Czech Republic, s.r.o
., NORDICA Ostrava

Nordica Ostrava je první kancelářskou budovou v ČR s certifikací programu GreenBuilding od Evropské komise pro energeticky úsporné budovy. Budova, která je navržena tak aby spotřebovávala o 30 % méně energie, než stanovují české normy, byla dostavěna v prvním čtvrtletí 2009. Sedmipodlažní budova s pronajímatelnou plochou zhruba 12 000 m2 vysoce kvalitních a flexibilních kancelářských prostor třídy A disponuje dvěma podzemními patry s parkovacím stáním a restaurací v přízemí. Její umístění v okrajové části historického centra Ostravy na nároží ulic Českobratrská a Soukenická poskytuje vynikající napojení na městskou hromadnou dopravu a hlavní dopravní tepny.


JRD s.r.o.
, Nízkoenergetický bytový dům rezidence Měcholupy

Nízkoenergetický bytový areál Rezidence Měcholupy je dosud největším nízkoenergetickým bytovým areálem v České republice, obsahuje 43 bytových jednotek v energetické třídě A o velikosti 1+kk až 4+kk. Mimořádně nízké energetické náročnosti domu je dosaženo kombinací velmi kvalitního zateplení obvodových konstrukcí, kvalitních dřevěných oken s trojskly a komfortního energeticky úsporného větrání a vytápění teplovzdušnými rekuperačními jednotkami. Při návrhu domu byl kladen důraz na výběr nadstandardně kvalitních materiálů, jako jsou dřevěná EURO okna s trojskly, teplovzdušný vytápěcí systém bez běžných radiátorů a možnost rozšíření nízkoenergetických systémů o solární panely na ohřev teplé vody a fotovoltaických panelů na výrobu elektřiny.
Atelier ARS, s.r.o. Mateřská škola Minisvět MRAČ, okr. Benešov

Stavba byla zahájena v lednu 2009 a dokončena v srpnu. U mateřské školky byl kladen velký důraz na nízkou energetickou náročnost, a proto byl pro výstavbu zvolen nízkoenergetický konstrukční systém montované dřevostavby AWIK, který vychází ze sendvičové skladby izolačních materiálů, OSB desek a sádrokartonů zakomponovaných do dřevěné konstrukce. Průkaz energetické náročnosti budovy potvrzuje zařazení mateřské školky do energetické kategorie A, která označuje velmi úsporné budovy s ohledem na roční spotřebu energie. Konkrétně u této budovy hovoříme o 44kWh/m2 za rok. Zdrojem tepla je tepelné čerpadlo typ země/voda s podzemními vrty. Vytápění je dále řešeno kombinací podlahového vytápění s vytápěním konvekčními topnými tělesy. Prostory s pobytem dětí, multifunkční sál a stravovací provoz mají zaveden systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Odvětrání umýváren je zajištěno jako kombinace řízeného a přirozeného větrání.
Zajímavostí u této stavby není jen jeho architektonické řešení, ale i celkový přístup k provozu školky. Její fungování se liší od běžných českých školek tím, že zde neplatí žádná provozní doba, ale po dohodě zde mohou být hlídány děti o víkendech nebo i večer. Areál představuje i universální sál a sportovní hřiště, které mohou využívat dokonce rodiče zapsaných dětí pro mimoškolní aktivity.Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy