Internet v rodinných domech a bytech

Internet v rodinných domech a bytech

19.2.2008 - V dnešním příspěvku do Realitního zpravodaje se nezaměříme na stavební materiály, vývoj cen nemovitostí nebo na nové projekty, ale hlouběji se podíváme na moderní technologie. Technologie, bez kterých si už jen málo kdo dovede představit svou moderní domácnost. Jako první technické vybavení domácnosti jsme si vybrali přístup k internetu.

Pokud bychom měly pohovořit o internetu nějak obecněji, tak můžeme říct, že se jedná o celosvětovou počítačovou síť, do které je připojeno několik milionů počítačů - zapojených do tisícovek menších sítí. Internet se začal vyvíjet v 70. letech jako armádní projekt. Mělo se jednat o počítačovou síť odolnou proti jadernému zásahu. Filozofie byla taková, že bude-li zasaženo některé uzlové místo, musí si data najít jinou cestu kudy dorazí k cílové stanici. Tato síť se začala vytvářet v USA a postupně se do ní začaly začleňovat další země. K internetu má dnes přístup skoro každý kdo vlastní PC a telefonní linku, popřípadě zařízení umožňující příjem signálu vzduchem. Asi nejstandardnější je pořád připojení pomocí telefonní linky, ale rozšířené jsou už i další metody přístupu jako ISDN, ADSL, mikrovlnné spojení atd. Samozřejmě se upřednostňuje rychlejší přistup. Postupně se ale u nás začalo rozvíjet připojení pomocí kabelové televize či WiFi.

Otázkou je, proč lidé na internet přistupují a co na něm hledají. Internet se dnes stal asi největším a nejrychleji přístupným zdrojem informací na světě. Je zde k naleznutí opravdu všechno. Hodně lidí využívá email. Její ohromnou výhodou je její rychlost. Můžeme si spočítat, že email na druhý konec světa trvá zlomek času nežli by se doručila papírová forma. Přes internet se dnes tedy emailuje, obchoduje, hledají se zde informace o různých oborech atd.

Přístup na internet nemají tedy jen zaměstnanci ve svých kancelářích, ale čím dál více lidí má k internetu přístup ve svých rodinných domech a bytech. Zde jsou k dispozici dva základní způsoby šíření signálu. Stále nejčastěji jsou využívány kabelové rozvody propojující jednotlivé počítače s LAN routerem. Poslední dobou je ale tato technologie na mírném ústupu. Mnohdy nehezké a zavazející kabeláž bývá velmi často nahrazována technologií WiFi, díky které jsou jednotlivé počítače propojeny s internetem na bázi mikrovlnného spojení. Tato technologie využívá bezlicenčního frekvenčního pásma, proto je ideální pro budování levné, ale výkonné sítě bez nutnosti pokládky kabelů. Uživatelé tak spolu mohou komunikovat, sdílet data i periferie (např. síťová tiskárna nebo skener), dělit se o připojení k internetu nebo spolu hrát počítačové hry, a to vše bezdrátově.

Všem, kteří se připravují na stavbu rodinného domu nebo bytu doporučujeme již dopředu zvážit přístup na internet a počítat s umístěním jednotlivých součástí. V případě kabeláže je vhodné zabudovat vše do zdí. V případě přístupu k internetu přes WiFi můžeme doporučit pečlivě zvolit vhodné místo pro umístění WiFi vysílače tak, aby byl signálem pokryt celý objekt.

Pokud máte v rozpočtu výše volnějších finančních prostředků, tak stojí za zvážení propojení jednotlivých spotřebičů v domácnosti s internetem a domácí sítí. Není již žádný problém ovládat přes internet vytápění v jednotlivých místnostech, zhasínání světel, sledování bezpečnostních kamer atd. I zde ale doporučujeme, v případě nové výstavby, s těmito technologiemi počítat již v přípravě projektu, tak aby bylo vše jednodušší.


Doporučujeme také
Moderní technologie - Venkovní žaluzie 
Moderní technologie - Centrální vysavače
Moderní technologie - Bezpečností zabezpečení rodinných domů a bytů


Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy