Po deseti letech u nás klesla spotřeba polystyrenu

Po deseti letech u nás klesla spotřeba polystyrenu

3.11.2009 - Spotřeba pěnového polystyrenu (EPS), který se používá hlavně ve stavebnictví jako izolační materiál, u nás poprvé za deset let klesla. Od ledna do září letošního roku se ho spotřebovalo 37 tisíc tun, což je pokles 14%. Podíl na poklesu má prý i dotační program Zelená úsporám.

Podle Sdružení EPS ČR je jedním z důvodů nižší spotřeby nejpoužívanějšího izolačního materiálu jednoznačně ekonomická recese a s ní související pokles bytové výstavby. Paradoxně za to může ale také program Zelená úsporám, který poskytuje dotace na zateplení.

Jeho nejistý a komplikovaný start totiž způsobil oddálení mnoha investičních záměrů. Sdružení odhaduje, že spotřeba polystyrenu by měla na konci tohoto roku dosáhnout čísla 50 tisíc tun, což i přesto bude představovat propad oproti předchozímu roku 10%. Vyhlídky do dalších let už ale nejsou tak černé a zateplovat by se jen tak přestat nemělo. „Propad by mohl být kompenzován výrazně vyšším zájmem v příštím roce. Doufáme, že Zelená úsporám výrazně zvýší spotřebu zateplovacích hmot,“ řekl pro ČTK šéf sdružení výrobců.

Zatímco Slovensko se může chlubit s nárůstem 2,7% v porovnání s loňským rokem, situace v ostatních evropských zemích hlásí stejnou tendenci jako Česká republika. Celková spotřeba EPS se v evropských zemích snížila meziročně o 6,2 %. Největší propady přitom zaznamenaly pobaltské státy, ve kterých činí pokles 44 %, následované Bulharskem (-28 %) a Španělskem (-27 %). Výjimkou je pouze Rakousko s 16% nárůstem a Maďarsko, které dosáhlo meziročního navýšení o 9 %. 

Česká republika je mezi evropskými země v absolutní spotřebě polystyrenu na pátém místě a ve spotřebě na hlavu pak dokonce třetí. Asi 88 procent tuzemského polystyrenu přitom končí ve stavebnictví a zbytek se používá hlavně jako obaly, například pro elektroniku. Je tedy jasné, že určitý vliv na spotřebu polystyrenu měl i obchod některých výrobců elektroniky z Česka.

Světová roční kapacita 81 hlavních producentů činí 6,4 milionu tun polystyrenu. Zatímco se ještě v roce 1960 vyrobilo na celém světě 35 tisíc tun polystyrenu, v roce 2008 to bylo globálně pět milionů tun. Počátek výroby pěnového polystyrenu spadá do roku 1951, kdy s jeho produkcí začala německá společnost BASF.

Jitka Trnková, EuroNet Media s.r.o.
Zdroj grafu: Sdružení EPS ČR

odebírat zprávy