České reality v roce 2010 - Realitní odborníci očekávají zlepšení trhu

České reality v roce 2010 - Realitní odborníci očekávají  zlepšení trhu

30.10.2009 – Český realitní trh zaznamenal ve 3. čtvrtletí letošního roku zastavení propadu cen nemovitostí. Zdali nás čeká v následujícím desetiletí další pád či postupné navyšování cen ukáže až čas, ale již nyní lze předvídat jakým směrem se může trh s realitami v roce 2010 ubírat.

Zeptali jsme se realitních profesionálů, jak odhadují vývoj realitního trhu v České republice v roce 2010.
Petr Vosmík, generální ředitel Českomoravské realitní a.s. předpokládá, že dojde k oživení oproti letošnímu roku. „Ceny se stabilizují, prodávající začnou kalkulovat ve svých plánech s reálnými cenami a kupující přestanou doufat, že bude něco "zadarmo". Velká skupina poptávajících, která bydlení řešit potřebuje a pouze čekala jak to dopadne s cenami, začne nakupovat. Zvýšený důraz bude zaměřen na rozsah a kvalitu poskytovaných služeb ze strany realitních kanceláří,“ dodává Vosmík.
Podobného názoru je i Luboš Dostál z iReality, který vývoj českého realitního trhu v roce 2010 odvozuje od aktuálních změn v zahraničí. „Když se člověk podívá na vývoj cen v zahraničí, kde se začínají ceny nemovitostí mírně zdražovat, tak můžeme předpokládat, že to k nám také dorazí, ale má to vliv na spoustu faktorů, jako jsou úvěry, nezaměstnanost, vývoj české ekonomiky,vývoj koruny vůči euru,“ míní Dostál.
Lukáš Heger, jednatel I.E.T.Reality vidí rok 2010 jednoznačně ve zkvalitňování realitních služeb a ve zprofesionálnění realitního oboru. Na druhou stranu jistá nejistota panuje nad přístupem bankovních domů „Znovu se trh oživí a začne se nakupovat. Problém vidím v bankovním sektoru, nejsem si jist, zda banky zlepší přístupnost k úvěrům a obzvláště ke komerčním úvěrům. Banky ztratili k podnikatelům důvěru z důvodu špatných zkušeností z minulosti 90 let a to velká chyba. Tato nostalgická myšlenka této doby je stále pevně v bankách zakořeněna.Myslím si, že i slušný podnikatel může být dobrým klientem stejně jako normální občan. Bankám utíká spoustu úžasných příležitostí pouze z důvodu zkostnatělého přístupu a interních pravidel banky,“ podotkl Lukáš Heger.

Bankovní sektor v roce 2010
Český trh s nemovitostmi v roce 2010 bude velmi závislý na přístupu bank k poskytování úvěrů na bydlení. Ceny nemovitostí dosáhly v posledních měsících, dle mnoha odborníků, na svoji reálnou hodnotu a s dalším propadem cen se již nepočítá. Dalo by se tedy říci, že je ideální doba na nákup nemovitostí. Bohužel, je stále mnoho potencionálních klientů, kterým nákup realit nevyšel z důvodu nezískání hypotečního úvěru. Již nyní lze spatřit první pobídky bankovních domů k získání nových klientů, stejně tak i stavebních spořitelen, o kterých jsme tento měsíc informovali v článku Stavební spořitelny se začínají přetahovat o klienty. Právě zmírnění vstupních parametrů pro získání úvěrů na bydlení by zajisté bylo v roce 2010 velmi pozitivně hodnoceno nejen realitními kancelářemi, ale i samotnými klienty.

Ceny realit v roce 2010
I další, námi oslovení, odborníci se vesměs shodují na tom, že i přes nepředvídatelné chování bank v příštím roce, budou ceny kvalitních nemovitostí spíše mírně stoupat. Ostatní nemovitosti by si měly svoji cenu v roce 2010 udržet na cenách závěru letošního roku.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy