Má realitní trh v České republice to nejhorší za sebou? Odborníci tvrdí, že ano…

Má realitní trh v České republice to nejhorší za sebou? Odborníci tvrdí, že ano…

30.9.2009 - Český realitní trh prošel za poslední rok značným ochlazením. Bankovní sektor zpřísnil parametry pro získávání úvěrů na bydlení, kupující začali vyžadovat větší slevy, prodávající chtěli udržet ceny svých nemovitostí z předchozích let. A aby toho nebylo málo, mnohé developerské společnosti začaly s „výprodejem“ svých rozestavěných bytů. Do té doby velmi atraktivní český trh s realitami značně přibrzdil své vysoké tempo.

Podíváme-li se na to ovšem z pohledu čísel, tak se v podstatě nic katastrofického nestalo. Ceny bytů se dostaly tam kam patří, tj. na úroveň let 2006-2007, rodinné domy si svoji hodnotu udržely a lukrativní stavební pozemky na hodnotě jemně získaly.

Většina oslovených realitních kanceláří hodnotí druhé pololetí letošního roku mnohdy kladněji než stejné období roku 2008. O tom, že se realitní trh rozhýbal, hovoří i konkrétní data společnosti ERA Reality, ze kterých vyplývá, že kanceláře této franšízové sítě zaznamenaly v období od dubna do května letošního roku nárůst prodejů o 40%. V období červen - červenec, tedy v prázdninové sezoně, došlo k nepatrnému poklesu, přesto jde o 17% nárůst v porovnání s únorem - březnem 2009.

Dle slov Ivy Lorencové, servisní manažerky sítě ERA Reality, stojí za velkým nárůstem prodaných nemovitostí této realitní sítě zejména garance kvality ve formě Závazku makléře ERA, zavazující realitní makléře k vynikající kvalitě poskytovaných služeb. Náročnost české klientely stále roste a právě z tohoto důvodu je pro mnohé prodávající maximální péče při prodeji jejich nemovitosti nejvyšší prioritou.

Důkazem zvedajícího se realitního trhu u nás jsou i nově otevřené kanceláře sítě ERA v Praze, Brně a Zlíně. Mnozí totiž chápou krizi, ne jako období strachu, ale jako období velké výzvy. Pro mnohé je právě tato doba ideální ke koupi franšízy silné a zaběhlé společnosti. Ambicí a vizí společnosti ERA je expanze zacílená na dosažení 25% podílu na residenčním trhu s nemovitostmi v ČR. Tato meta je standardem ve všech evropských zemích, kde ERA působí a v řadě z nich již byla dosažena. ERA Reality po stabilizování značky a konceptu na českém trhu v současné době dospěla do stádia, kdy je připravena začít se razantně stanovenému tržnímu podílu přibližovat. Za tímto účelem je ERA Reality připravena udělit řadu dalších franšízingových licencí. 

Realitní trh v České republice už nebude jaký býval. Makléři nebudou jen předávat klíče ve dveřích realitních kanceláří, bude se opět s nemovitostmi obchodovat, bude zapotřebí vynaložit více úsilí a poskytovat lepší služby. Ale to je dobře. Vždyť prodej našich domovů si zaslouží tu nejlepší péči…

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy