Nabídkové sazby hypotečních úvěrů začaly klesat

Nabídkové sazby hypotečních úvěrů začaly klesat

25.2.2019 - Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla podle dat serveru hypoindex.cz meziměsíčně o 9 setin procentního bodu na rovná 3 procenta. Tento nárůst je ještě dozvukem růstu sazeb v závěru roku. Nezvyšování sazeb ČNB a pokles sazeb na mezibankovním trhu otevřel bankám prostor pro snížení sazeb a v lednu již nabídkové sazby výrazně poklesly.

Index GOFI mapující nabídky všech poskytovatelů hypoték v lednu klesl z 3,11 na 3,06 %. A v poklesu pokračuje i v únoru, kdy snížení sazeb oznámila Komerční banka, Oberbank a Raiffeisenbank. Tento trend se postupem času začne projevovat i v hodnotách Fincentrum Hypoindexu, která mapuje průměrné úrokové sazby sjednaných hypotečních úvěrů.

Pokles hypoteční produkce předznamenaly již stavební spořitelny. Hodnota úvěrů stavebních spořitelen v lednu meziročně klesla o 34,5 % na necelé 3,5 mld. Kč. Uvidíme, jaký bude celkový výsledek za 1. čtvrtletí. V tuto chvíli odhadujeme, že objem letos sjednaných hypoték by se mohl pohybovat okolo 200 mld. Kč (celý trh včetně nereportujících bank), tedy o nějakých 25 miliard méně než loni. Objem úvěrů stavebních spořitelen by se mohl pohybovat okolo 65 mld. Kč.

Luboš Svačina

odebírat zprávy