Průměrné ceny bytů: většina regionů hlásí zastavení poklesu cen

Průměrné ceny bytů: většina regionů hlásí zastavení poklesu cen

3.9.2009 - Průměrné ceny bytů v České republice zaznamenaly v posledních měsících zastavení poklesu. Výjimkou nejsou ani jednotlivé regiony. Vybíráme pro vás ty nejzajímavější.

Střední Morava
Pomyslný trojúhelník měst Olomouc, Prostějov, Přerov vykazuje, v porovnání s daty z předchozího měsíce, nárůst průměrných cen. V Olomouci došlo k navýšení průměrných cen bytů o 0,123% a lze i v dalších měsících očekávat mírný  růst cen bytů. Oproti tomu Přerov a Prostějov jsou města, u kterých k razantnímu navýšení průměrných cen pravděpodobně nedojde. Za poslední měsíc došlo k navýšení průměrných cen v Prostějově o 0,238% a v Přerově o 0,083%.

Východní Čechy
Velmi podobný trend, jaký vykazuje Střední Morava, panuje ve městech Pardubice a Hradec Králové. Tato dvě největší města Východních Čech zaznamenala za poslední měsíc spíše stagnaci, Pardubice (-0,071%) a Hradec Králové (-0,009%). Další předpokládaný vývoj v této lokalitě by mohl být v paralele s hlavním městem České republiky.

Jižní Čechy
České Budějovice patří k městům, jehož průměrné ceny bytů si drží dlouhodobě svoji hodnotu. Od ledna do září 2009 došlo k poklesu průměrných cen pouze o -4,349%. Vzhledem ke stabilitě cen nemovitostí v tomto regionu je možný příchod dalších investorů, kteří by rádi uložili své investice do realit. Velmi podobný trend má i město Písek, které vykázalo nárůst průměrných cen bytů za poslední měsíc o 0,353%.

Plzeňsko
Vývoj průměrných cen bytů v Plzni je ve znamení dlouhodobého poklesu. Vždyť za poslední rok došlo k poklesu cen o -16,223%. Nicméně i zde je zaznamenána postupná stabilizace cen bytů. V období srpen až září letošního roku došlo v Plzni k navýšení průměrných cen bytů o 0,029%. Plzeň patří k lokalitám, ve kterých se předpokládá stagnace průměrných cen i v dalších měsících letošního roku.

Mostecko
Město Most vykázalo v meziročním porovnání pokles průměrných cen bytů o -28,187%. Data za poslední měsíc hovoří o dalším poklesu a to -0,405%. Do konce roku 2009 je očekáván sice další pokles, ale nikterak razantní. Měl by se pohybovat maximálně v jednotkách procent.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.


Čtěte také:
Trh s byty otočil, průměrné ceny bytů po roce na vzestupu

odebírat zprávy