Trh s byty otočil, průměrné ceny bytů po roce na vzestupu

Trh s byty otočil, průměrné ceny bytů po roce na vzestupu

1.9.2009 – Aktuální data z realitních portálů www.realitycechy.cz a www.realitymorava.cz ukazují na změnu trendu vývoje průměrných cen bytů v České republice. Po téměř dvanácti měsících vykázala většina kategorií bytů nárůst průměrných cen. Doposud ceny bytů většiny kategorií klesaly. Aktuální data svědčí o zastavení propadu cen bytů v ČR, který byl mnohými odborníky dlouhodobě předpovídán. Za poslední měsíc došlo k navýšení průměrných cen u bytů 1+1 (0,172%), 2+1 (0,151%) a 4+1 (0,042%). Naopak jemný pokles zaznamenáváme u bytů 3+1 (-0,179%). Data za celou Českou republiku hovoří o navýšení průměrných cen o 0,184%. Vše nasvědčuje tomu, že propad cen narazil na pomyslné dno. V dalších měsících lze předpokládat spíše stagnaci s možností postupného nárůstu cen ve II. čtvrtletí příštího roku.

Praha
Průměrné ceny bytů v Praze rostly ve většině lokalit již v minulých měsících. Aktuální zářijová data nezaznamenávají nijak zásadní změny. Pohyb cen byl v desetinách procent. Např. Praha 1 (-0,715%), Praha 5 (-0,05%), Praha 6 (-0,315%) oproti tomu nárůst zaznamenala Praha 3 (2,434%), Praha 4 (0,165%), Praha 9 (0,005%). Z dlouhodobého hlediska je Praha velmi výhodnou lokalitou pro investování do nemovitostí. Vzhledem k míře životní úrovně tohoto regionu lze očekávat v dalších měsících postupný nárůst průměrných cen bytů.

Brno
Metropole Jihomoravského kraje jakoby nepocítila doznívajících ekonomickou recesi. Od ledna 2009 průměrné ceny bytů v tomto městě vykazují stálý vzestup a září nebylo výjimkou. Za poslední měsíc došlo k navýšení průměrných cen bytů v Brně o 0,158%. Brno patří k městům, kterých se meziroční pokles cen bytů dotkl nejméně (-6,485%). Naproti tomu např. průměrné ceny bytů ve Zlíně meziročně propadly o -20,095%.

Ostrava
Ostrava byla, oproti Brnu, městem, který byl ekonomickou recesí, co do poklesu průměrných cen bytů, značně poznamenán. Za poslední rok došlo k poklesu cen bytů v tomto regionu o bezmála dvacet procent (-19,38%). Září letošního roku se stalo prvním měsícem, kdy byl propad cen zastaven. Údaje za měsíce srpen a září 2009 vykazují nárůst o 0,125%. V této oblasti lze ovšem předpovídat v dalších měsících letošního roku spíše mírný pokles cen.

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.


Čtěte také:
Průměrné ceny bytů: většina regionů hlásí zastavení poklesu cen

odebírat zprávy