Obava z nových pravidel nahnala lidi do bank. Hypotéky v září lámaly rekordy

Obava z nových pravidel nahnala lidi do bank. Hypotéky v září lámaly rekordy

17.10.2018 - O tom, že čekají na žadatele o hypotéky na podzim letošního roku nové podmínky, jsme informovali několikrát. Mnoho zájemců ovšem chtělo sjednat úvěr na bydlení ještě za starých podmínek. Od října totiž začaly platit nová doporučení ČNB ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Banky a stavební spořitelny v září poskytly úvěry za 27,1 mld. Kč a přepsaly dosavadní rekordy. Co se bude dít dál?

Objem poskytnutých hypoték vzrostl o 22 %
V září bylo podle dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 9 153 hypotečních úvěrů (y/y +11,1 %) v celkovém objemu 20,805 mld. Kč (y/y +21,7 %), což je nový zářijový rekord. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla o 4 setiny procentního bodu na 2,57 % (y/y + 53 bps.). Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,273 mil. Kč (y/y + 197 000 Kč).

Úvěrová produkce stavebních spořitelen vzrostla o 42,5 %
Stavební spořitelny v září sjednaly 29 963 ks (y/y -14,5 %) nových smluv. Celková cílová částka sjednaných smluv činí 17,5 mld. Kč (y/y +34,8 %). Spořitelny zároveň v červenci sjednaly 5 992 ks (y/y +5,6 %) nových úvěrů. Celkový objem úvěrů meziročně vzrostl o 42,5 % na 6,291 mld. Kč. Průměrná výše úvěru vzrostla meziročně o 271 000 Kč na 1,050 mil. Kč.

Dohromady banky a stavební spořitelny poskytly v září úvěry za 27,1 miliardy korun. "Tento rekordní objem v daném měsíci byl z velké části způsoben předzásobením v důsledku nové regulativy ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. V říjnu ještě očekáváme zvýšené objemy, což bude způsobené tím, jak se budou úvěry postupně do podepisovat. V listopadu a prosinci pak nejspíš dojde k poklesu," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Rekordní objem poskytnutých úvěrů na bydlení
V součtu od začátku roku již banky a stavební spořitelny půjčily klientům 214 miliard korun, což je o 2 miliardy více než v loňském roce. Tahounem letošního růstu jsou stavební spořitelny, jejich produkce meziročně roste o 23 % a nahrazuje tím propad na hypotékách.

Banky i stavební spořitelny těží z výborné kondice české ekonomiky a rostoucích příjmů českých domácností. V součtu za celý rok očekáváme objem hypoték na úrovni zhruba 210 mld. Kč a objem úvěrů ze stavebního spoření by podle našeho odhadu mohl vystoupat nad 70 mld. Kč,“ říká Libor Ostatek a dodává: "V příštím roce však trh s velkou pravděpodobností přibrzdí, neboť kombinace růstu sazeb a přísnější regulativy vede k nižší dostupnosti financování. Žádné drama však neočekávám. Příští rok bude patřit stále k těm lepším rokům z pohledu hypoték a jedním z nadprůměrných v úvěrech ze stavebního spoření."

Hypotéky září 2018 rekord

Luboš Svačina

odebírat zprávy