U investic do nemovitostí je opatrnost na místě

U investic do nemovitostí je opatrnost na místě

15.10.2018 - Koupě nemovitosti nemusí být pouze za účelem vlastního bydlení. Díky stále výhodným úrokovým sazbám hypotečních úvěrů a rostoucím cenám nájmů, jsou nemovitosti i nadále v hledáčku mnoha investorů. Ti si je pořizují jako jednu z možností, jak uložit, popřípadě zhodnotit, své finance. Jak ovšem postupovat, pokud není kupující v tomto typu investic zkušený?

Základem je dobrá adresa
Každý, kdo kupuje nemovitost, by měl už při jejím pořízení přemýšlet nad prodejem. Může se to zdát zbytečné, ale jednou taková situace může přijít, a je dobré být připraven. Pokud si totiž investor pořídí nemovitost ve špatné lokalitě může hodně ušetřit, jenže při následném prodeji na tom může také značně tratit. Investovat se doporučuje spíše do žádaných lokalit. A to nejen s ohledem na výše zmíněný prodej, ale také na pronájem. Jen málokdo nemovitost koupí jako investici a nechá ji neobsazenou. Hlavní výhodou investic do nemovitostí je příjem z nájemného. Špatná lokalita znamená nejen nižší kupní a následně prodejní cenu, ale také nízký nájem, potažmo výnos. Dobré je také pečlivě prostudovat občanskou vybavenost v okolí nemovitosti. Dostupnost MHD, obchodů, škol, školek atd. Nemovitosti v dobrých lokalitách jsou sice dražší, ale z dlouhodobého pohledu bývají výhodnější. U investic do komerčních nemovitostí to platí stonásobně. Obchod ležící jen pár kroků od hlavní třídy může být s výší nájemného sotva na desetině, oproti stejně velkému obchodu na frekventované třídě.

Počítejte nejen splátku hypotéky a nájemné
Mnoho lidí, kteří investují do nemovitostí, porovnávají pouze dvě hodnoty: kupní cenu, popřípadě splátku úvěru, a nájemné. Bohužel, pouze tyto údaje pro správný výpočet efektivity investice nestačí. Správný investor počítá také s dalšími vícenáklady, mezi které např. patří: fond oprav, koncesionářský poplatek za rozhlas a televizi, pojištění, finanční rezerva na případné opravy, pořízení nábytku, spotřebičů atd. Nutné je též rozdělit investici do novostaveb a starších nemovitostí. Jen samotná úhrada daně z nabytí nemovitosti není zanedbatelná. U starších nemovitostí se hradí 4 % z hodnoty nemovitosti, novostavby (ale pouze první převod) jsou dle zákona do této daně oproštěny.

Nájemník
Samostatnou kapitolou je volba správného nájemníka. Jak u rezidenčních, tak i u komerčních nemovitostí platí, že dobrý nájemník má velkou hodnotu. Není důležité pronajmout nemovitost prvnímu zájemci, ale takovému, který plánuje dlouhodobý pronájem a je solventní. Doporučujeme obrátit se na zkušené realitní makléře, kteří s výběrem vhodného nájemníka pomohou.

Ať už tedy kupujete první nebo dvacátou nemovitost, nepodceňujte rady profesionálů. Obracejte se pouze na zkušené realitní makléře, kteří mají s podobným typem nemovitostí mnohaleté zkušenosti.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy