Ceny bytů na Slovensku před zpřísněním podmínek hypoték vzrostly. Bude stejná situace i u nás?

Ceny bytů na Slovensku před zpřísněním podmínek hypoték vzrostly. Bude stejná situace i u nás?

29.8.2018 - Tak jako v České republice, i na Slovensku došlo za posledních pět let k výraznému růstu cen nemovitostí. Jen za 2. čtvrtletí letošního roku došlo k meziročnímu navýšení cen o 8,2 %. Stejně jako u nás, i na Slovensku došlo ze strany centrální banky, Národní banky Slovenska (NBS), k zavedení přísnějších podmínek pro získání úvěrů na bydlení.

Hlavním důvodem růstu cen mohly být obavy spojené se zpřísněním podmínek pro získání hypotečních úvěrů ze strany NBS, které začaly platit 1. července 2018. Tomu ostatně odpovídá i nárůst úvěrů na bydlení, které slovenské banky poskytly za letošní červen. Podle údajů Fincentrum.sk poskytly slovenské finanční ústavy v červnu 2018 úvěry na bydlení v hodnotě 1,085 miliardy eur, zatímco v květnu to bylo 820 milionů a v dubnu 656 milionů eur.

Protože podobná omezení pro poskytování hypoték začnou podle doporučení České národní banky (ČNB) platit od 1. října i u nás, dá se zde očekávat podobný vývoj, kdy v září, posledním měsíci platnosti původních podmínek, nejspíš dojde k výraznějšímu nárůstu poskytnutých hypotečních úvěrů. S tím by se mohlo zrychlit zdražování bytů, kterých je na trhu stále omezené množství.

"Ceny nemovitostí u nás však nezlevní ani po 1. říjnu, maximálně se sníží tempo cenového růstu. Ostatně i sama ČNB již prostřednictvím svého guvernéra přiznala, že centrální banka na ceny nemovitostí prakticky nemá vliv a problém vysokých cen a jejich růstu, zejména v Praze, je důsledkem nefunkční nabídky. I když se tedy po 1. říjnu poptávka po bytech sníží, zůstane zde stále velmi omezená a jen velmi pomalu se doplňující nabídka," zhodnotil situaci Evžen Korec ze společnosti Ekospol, a dodává: "Růst cen může zastavit jen posílení nabídky urychlenou výstavbou nových bytů, nejlépe v několika velkých konkurenčních projektech v okrajovější části Prahy. Od politiků slyšíme v rámci předvolebního boje před komunálními volbami různé nápady a sliby, jak zlepší bytovou situaci. Recept je přitom relativně velmi jednoduchý: Zásadně zjednodušit stavební povolovací procesy a zároveň donutit úřady dodržovat závazné lhůty pro rozhodování. Jen tak získání potřebných povolení přestane být maraton na několik let s nejistým výsledkem, zamrzlý trh s byty se rozhýbe a růst cen bytů se zastaví přirozenou cestou."

Ceny bytů Slovensko

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy