Cesta k vlastnímu bydlení je nejtěžší za posledních devět let

Cesta k vlastnímu bydlení je nejtěžší za posledních devět let

14.5.2018 - Příjmy českých domácností loni vzrostly téměř o 4 procenta. Přesto dostáhnout na vlastní bydlení je čím dál těžší. Čím to? Hlavními faktory, které ovlivňují dosažitelnost vlastního bydlení, jsou příjmy českých domácností, ceny nemovitostí a s ohledem na ceny nemovitostí i dostupnost a cena úvěrového financování. Jak jsou na tom nyní české domácnosti?

Příjmy domácností rostou. Ale ani to nestačí
Nezaměstnanost je na historických minimech a nové zakázky se firmám stále hrnou. Na trhu chybí volná pracovní síla, takže mzdy a tím i celkové příjmy domácností rostou. Reálné příjmy domácností vzrostly podle dat ČSÚ v roce 2017 o 3,9 %, přičemž meziroční tempo růstu ve 4. čtvrtletí bylo dvojnásobné oproti 1 a 2. kvartálu.

Hypotéky zdražují. I tak jsou ale relativně levné
Úrokového dna dosáhly hypotéky v listopadu 2016. Od té doby hypoteční sazby prakticky jen rostou a z 1,85 % se za 18 měsíců vyšplhaly na 2,64 %. Z dlouhodobého pohledu jsou hypotéky stále ještě levné, a navíc v kombinaci s rychle rostoucími příjmy by situace na trhu s bydlením nemusela být vůbec špatná. Tou hlavní překážkou k pořízení vlastního bydlení jsou však ceny nemovitostí.

Po pauze ceny bytů opět rostou
Ceny nemovitostí, především bytů, u nás loni rostly podle některých statistik nejrychleji ze všech zemí EU. V druhé polovině loňského roku to podle našich statistik nabídkových cen vypadalo na začátek stagnace, nicméně tento obrat trendu se nakonec nepotvrdil a od začátku letošního roku nabídkové ceny bytů opět rostou.

Průměrná nabídková cena českých bytů v dubnu meziměsíčně vzrostla o dalších 20 000 Kč na 2,84 mil. Kč. V meziročním srovnání jsou nyní byty v průměru dražší o 11,4 %, jak vyplývá z dat realitního portálu RealityČechy.cz. Nejvíce za poslední rok zdražily byty v Plzeňském (+24 %) a Olomouckém kraji (+33 %).

Vývoj průměrné nabídkové ceny bytu

Za průměrný byt více než 6násobek ročního příjmu
Index návratnosti bydlení, který měří poměr mezi průměrnou cenou bytů a příjmy českých domácností říká, že průměrná česká domácnost by nyní za byt o průměrné ceně 2,84 mil. Kč vydala 6,67násobek svých čistých měsíčních příjmů. Loni v dubnu to bylo 6,2. Ovšem v období let 2010 – 2013 se tento index pohyboval pod 5násobkem čistých ročních příjmů. Aktuální situace rozhodně není pro pořízení bydlení příznivá.

Index návratnosti bydlení


Pětina českých domácností na pořízení bydlení použila úvěr
Vzhledem k vysokým cenám realit většina lidí si vlastní bydlení pořizuje s využitím hypotečního úvěru nebo úvěru od stavebních spořitelen. Úvěry na bydlení je podle nedávno zveřejněných dat ČSÚ zatíženo 21,1 % českých domácností. Proto je vhodné sledovat, jak velký podíl z rozpočtu českých domácností si ukusuje splátka hypotéky. Bohužel s ohledem na růst cen nemovitostí i sazeb hypoték také zde dochází k rapidnímu zhoršování. Statisticky nyní česká domácnost vynaloží na měsíční splátku hypotéky na zmíněný byt o průměrné ceně 2,84 mil. Kč zhruba 43 % svých čistých měsíčních příjmů, což je nejhorší hodnota od konce roku 2009, kdy jsme s monitoringem dostupnosti bydlení začali. Loni v dubnu to bylo 38 % a rok před tím necelých 33 %.

Index dostupnosti bydlení

Na lepší časy se zatím neblýská
Ačkoliv příjmy českých domácností rychle rostou, tempo růstu cen nemovitostí a úrokových sazeb je rychlejší a v dohledné době se to nejspíše nezmění. A co víc, ČNB zvažuje zpřísnění svého doporučení ohledně monitoringu příjmů a výdajů žadatelů o hypotéku, což by mohlo dostupnost úvěrového financování ještě více přiškrtit. "Extrémně příznivé podmínky pro pořízení vlastního bydlení jsou minulostí. Přesto pořízení vlastního bydlení má smysl a lokálně se navíc podmínky výrazně liší. Všem zájemcům o vlastní bydlení však doporučujeme zachovat při výběru nemovitosti chladnou hlavu a při sestavování plánu financování počítat s dostatečnou rezervou pro případ nenadálých událostí a pro případ budoucího růstu úrokových sazeb," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance. Stejnou obezřetnost potvrzuje i Michal PIch, provozovatel realitní serveru RealityČechy.cz a dodává: "Aktuální situace na trhu bydlení není pro kupující nikterak příznivá, zejména pokud jde o ceny bytů. Ti, kteří neplánují nákup nemovitosti za účelem spekulace, ale k bydlení, by se měli ovšem měli dívat na cenu z delšího časového úseku. Možná dojde k recesi, ale za 10 let předpokládáme, že budou ceny minimálně takové, jako nyní. Spekulace na výrazný pokles by se tedy nemusela z dlouhodobého hlediska vyplatit."

Luboš Svačina

odebírat zprávy