Velké srovnání. Ve kterých zemích rostou ceny nemovitostí nejrychleji?

Velké srovnání. Ve kterých zemích rostou ceny nemovitostí nejrychleji?

31.1.2018 - Podle nového evropského srovnání cen nemovitostí u nás rostou nejrychleji v celé Evropské unii. O kolik ceny meziročně vzrostly. Jak se vyvíjí ceny v Evropě a kolik platí za bydlení lidé v našich sousedních zemích?

Podle nejnovějších dat Eurostatu u nás domy a byty ve 3. čtvrtletí meziročně zdražily o 12,3 %. V celé unii přitom ceny nemovitostí rostly v 3. kvartálu o necelých 5 procent. Podobně jako Česká republika je na tom také Irsko s meziročním růstem cen o 12 %. Růst větší než 10 % zaznamenalo také Portugalsko, Maďarsko a Holandsko.

Jedinou zemí (uváděnou ve statistikách), kde ceny nemovitostí meziročně klesly, je Itálie (y/y - 0,9 %). Česká republika je navíc výjimečná v tom, že ceny nemovitostí zde rostou více než 10 % tempem již 4 čtvrtletí za sebou. Mimo zemí EU zveřejnil Eurostat i data z Norska a Islandu, přičemž na Islandu ceny nemovitostí vzrostly meziročně o 22,5 procenta.

"V letošním roce očekáváme v České republice pokračující růstový trend cen nemovitostí, nicméně v případě bytů očekáváme určité zpomalení tempa a v některých regionech a u některých typů bytů dokonce mírný pokles. Ve výsledku tedy podle našeho odhadu dojde k zpomalení meziročního tempa růstu pod 10 %," říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Ceny nemovitostí Evropa

Jak drahé jsou byty v ČR a sousedních zemích?
Tempo růstu cen nemovitostí toho však příliš nevypovídá o faktických cenách nemovitostí. Abychom mohli lépe rozklíčovat, jak jsme na tom v porovnání s ostatními zeměmi středoevropského regionu, připravili jsme následující grafické srovnání, které se zaměřuje na ceny bytů v jednotlivých zemích dle metodiky portálu Numbeo.com.

Je evidentní, že ceny bytů v Rakousku, a především v Německu výrazně převyšují ceny ve zbývajících středoevropských zemích, České republiky nevyjímaje. Celkové pořadí značně závisí na tom, zda se jedná o průměr cen v centru měst a potažmo také podíl lidí bydlících ve velkých městech. A na druhé straně průměr cen mimo centra měst či větších aglomerací.

Z uvedeného srovnání vychází nejlépe co do ceny bytů mimo centra měst Maďarsko. Pokud by však člověk sháněl bydlení v centru měst, statisticky lépe vychází průměrná cena bytů v Polsku nebo na Slovensku. Česká republika je ve středu tohoto středoevropského žebříčku.

Průměrné ceny bytů Evropa

Luboš Svačina

odebírat zprávy