Ceny nových bytů v Praze vzrostly za uplynulý rok téměř o 15 tisíc korun za metr čtvereční

Ceny nových bytů v Praze vzrostly za uplynulý rok téměř o 15 tisíc korun za metr čtvereční

2.1.2018 - Nejvíce bytů se poprvé v historii neprodalo v centru hlavního města. V centru města jsou nejen vysoké ceny, ale i složitá situace s územním plánem a povolováním staveb. Byty v pražském centru jsou pro střední třídu finančně nedostupné.

Nejvíce rodinných bytů se prodalo v okrajových částech Prahy na takzvaných mezipředměstích. Téměř tři čtvrtiny z celkového množství bytů prodaných v české metropoli se nachází právě v Praze 8, 9, 5, 4 a 10. Developeři, kteří staví na okrajích větších měst a Prahy, hlásí extrémně úspěšný rok. "My už máme již několik měsíců vyprodáno. Pro obyvatele Dolních Chaber v Praze 8 jsme postavili mateřskou školu a dokončili jsme komerční centrum Nové Chabry. Kapacita mateřské školy byla naplněna už v letošním školním roce a komerční centrum je zcela pronajaté. Spokojeným klientům jsme v roce 2017 předali celkem 112 bytů z další dokončené fáze rezidenčního komplexu Nové Chabry," zhodnotil s úsměvem uplynulý rok Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group. Nejvíce se prodal bytů s dispozicí 3+kk a 4+kk.

V centru Prahy se přitom prodává bytů stále méně. Lidé je kupují převážně jako investici. Roste obliba krátkodobých pronájmů. Přes služby, jako je například Airbnb, si pronajímatelé vydělají dvakrát až třikrát více než klasickým pronájmem. "Kupující čím dál více zajímá blízkost přírody a kvalitní a dostupné služby v okolí bytu. Velkou roli hraje i dobrá dopravní dostupnost do centra města," doplnil Tal Grozner.

České ekonomice se daří a poptávka po nemovitostech byla v loňském roce enormní. Lidé jsou ale při koupi bytu opatrní, potrpí si na kvalitu a splněné představy. "Tlak poptávky je veliký, s tím rostou i požadavky na kvalitu. Lidé o koupi přemýšlejí daleko více než dříve. Chtějí, aby bydlení přesně splňovalo jejich představy. Překvapivě přibyl zájem o parkovací stání," shrnul Tal Grozner.

Lucie Mazáčová

odebírat zprávy