Reality v regionech – 1. pololetí 2009 pohledem realitních odborníků

Reality v regionech – 1. pololetí 2009 pohledem realitních odborníků

31.7.2009 - Nejenom velké realitní společnosti, ale také realitní kanceláře s menším počtem zakázek, ovlivnil vývoj realitního trhu v prvním pololetí roku 2009. Oslovili jsem tři realitní kanceláře z opačného konce republiky, abychom získali aktuální hodnocení za období leden -  červen 2009. Všechny tři realitní kanceláře působí na realitním trhu déle než pět let a ve svých regionech nabízí aktuálně od 30 do 100 zakázek. V Plzni nám na naše dotazy odpovídala Eva Kolínová z Realitní a finanční kanceláře RIVA, v Prostějově Ing. Dagmar Goeblová z AREA reality a v Opavě Mgr. Ivana Sýkorová ze společnosti REALIKA.


Jak hodnotíte první polovinu roku 2009 z vašeho pohledu?

Eva Kolínová, Plzeň: "První pololetí roku 2009 bylo pro realitní trh dost slabé. Většina lidí vyčkávala s koupí nemovitosti a prodávající nezareagovali  na propad cen nemovitostí a stále si drželi ceny roku 2008. V tomto období se prodávaly jen levné nemovitosti nebo nemovitosti na lukrativních místech. Většina kupujících čekala s koupí nemovitosti."

Dagmar Goeblová, Prostějov: "V prvním čtvrtletí roku 2009 došlo na trhu s nemovitostmi k velkému útlumu, neboť prodávající kvůli nízkým cenám vyčkávali s prodejem svých nemovitostí a naopak kupující doufali v ještě významnější pokles cen. Od druhého čtvrtletí roku již zaznamenáváme oživení na realitním trhu, a to především díky zakázkám týkajících se řešení bydlení – obchodu s rodinnými domy a pozemky pro jejich výstavbu. Nad koupí bytů spíše převažuje zájem o jejich pronájem."

Ivana Sýkorová, Opava: "Co se týče prvního pololetí, tak prodeje klesly zhruba o 20%, lidé vyčkávají, zda ceny nebudou padat ještě níže, ale není to až tak dramatický pokles, jaký hlásala některá média. Prodeje neklesají také u všech typů nemovitostí. Například se tento pokles neprojevuje u stavebních pozemků, tam spíše naopak, a u rodinných domů u pronájmů zájem spíše stoupá."


Co podle vás nejvíce uškodilo trhu s nemovitostmi v České republice?

Eva Kolínová Plzeň: "Nejvíce uškodila trhu média a banky, které omezily dostupnost hypoték. Samozřejmě nelze situaci na realitním trhu zlehčovat, ale některá média dovedou kupující zmást natolik, že si myslí, že cena realit spadne na nesmyslné ceny. Určitě je v pořádku, že ceny panelových bytů šly směrem dolů."

Dagmar Goeblová Prostějov: "Útlum na realitním trhu byl a je zapříčiněný hospodářskou krizí a nejistotou podnikatelů i fyzických osob z možného omezení poptávky po jejich výrobcích a službách či obavou o ztrátu zaměstnání. Také úvěrující banky jsou opatrnější a před uzavřením úvěrové smlouvy důkladně prověřují klientovu solventnost."

Ivana Sýkorová, Opava: "Co poškodilo trh? Částečně dezinformace některých médií  o "stavu trhu nemovitostí," částečně poškozuje neserióznost některých realitních kanceláří, částečně také to, že banky zpřísnili podmínky k vyřizování úvěrů, prostě se sneslo více faktorů, které najednou ten trh spíše ovlivnilo než přímo poškodilo."


Co byste doporučili lidem, kteří aktuálně zvažují koupi nemovitosti?

Eva Kolínová Plzeň: "Doporučila bych v současné době investovat do novostaveb bytů a do všech nemovitostí na zajímavých místech. Dobrá adresa je vždy jeden z kladů."

Dagmar Goeblová: "I když hospodářská krize stále trvá a její následky nadále potrvají, řešení bydlení patří k životu a nelze jej na dlouhou dobu odkládat. Otázku bydlení je třeba řešit v každé době. Domnívám se, že lidé jsou si toho již vědomi a právě díky tomu zaznamenáváme nárůst uzavřených zakázek týkajících se bydlení. V oblasti podnikání lze nyní využít současné hospodářské situace a koupit komerční objekty, výrobní a skladovací haly za výrazněji nižší ceny než tomu bylo před krizí. Je také možné výhodněji získat do nájmu komerční prostory, ať už obchodní či kancelářské. Narůstá také počet společností, které byly kvůli vysokým nákladům nuceny omezit výrobu a nestačí splácet úvěry bankám. S touto situací se musí vyrovnat a jedním z možných řešení je prodej nebo pronájem nemovitostí. Majitelé jsou pak ochotni snížit cenu tak, aby se převod, popřípadě pronájem nemovitosti, zrealizoval."

Ivana Sýkorová, Opava: "Poradila bych jim, ať si najdou seriozní realitní kancelář, kde jim nejen že nabídnou nemovitosti své, ale jsou schopni se domluvit i s ostatními kancelářemi a opravdu najít tu správnou věc ke koupi s tím, že provedou veškerý servis od začátku až do konce prodeje - tedy od podpisu k zastupování až po předávací protokol."

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy