Reality v regionech – Moravskoslezský kraj - propad cen některých panelových bytů až o 500.000 Kč

Reality v regionech – Moravskoslezský kraj - propad cen některých panelových bytů až o 500.000 Kč

15.6.2009 - Moravskoslezský kraj, oblast, která byla v minulém století závislá zejména na těžkém průmyslu, zaznamenala v posledních třech letech velké rozdíly v poptávce po nemovitostech. Tak jak stoupal zájem o reality v tomto kraji v letech 2006-2008, tak stejně docházelo k postupnému zdražování nemovitostí. Ostrava tak patřila k městům, kde rostly ceny nemovitostí velmi rychle. Tento trend ovšem nevydržel příliš dlouho a nyní je situace opačná. Hospodářská recese, přísnější podmínky pro získávání hypotečních úvěrů, nejistota v zaměstnání… to vše se podepsalo pod značné přibrzdění výstavby developerských projektů. Menší poptávka po nových bytech se následně projevila také u starší výstavby. Podle dat realitního a zpravodajského portálu www.realitymorava.cz klesla průměrná nabídková cena bytů v Ostravě v období od  září 2008 do června 2009 o -17,736% (byty 1+1 -11,69%, byty 2+1 -6,78%, byty 3+1 -8,50%, byty 4+1 -4,04%). I v dalších měsících se dá očekávat další pokles průměrných cen bytů, ovšem nikoliv tak razantní, jako jsme tomu byli svědky koncem roku 2008.

O zhodnocení situace na trhu s nemovitostmi v Moravskoslezském kraji jsme poprosili Ivanu Sýkorovou z opavské realitní kanceláře Realika s.r.o..

V posledním půl roce slýcháme jak moc se propadly ceny nemovitostí v České republice. Jak moc postihl tento propad váš region?
"Také našeho regionu se tento propad týká, odhadem bych řekla, že ceny šly dolů zhruba o 30%, ale ceny nemovitostí se dostávají na svou reálnou hranici."

Jakých typů nemovitostí se propad cen dotkl nejvíce?
"Propad se nejvíce týká panelových bytů o velikosti 3+1, kde se ceny snížily někdy až o 500 000 Kč."

Které typy nemovitostí si naopak svoji cenu drží?
"Svou cenu drží především rodinné domy v centru Opavy nebo v dosahu městské dopravy, a také pozemky určené k výstavbě."

Co by podle vás zlepšilo situaci na realitním trhu, tak aby se více prodávaly nemovitosti?
"Především nějaká jasně daná pravidla pro realitní trh, ve kterém je dnes džungle a v realitách může pracovat naprosto každý bez předchozích zkušeností. Dále by bylo příznivé, aby i prodávající pochopili, že svou nemovitost lépe prodají, pokud ji nabídnou za reálnou cenu a v neposlední řadě by to byly kvalitní služby všech realitních kanceláří, ale to bohužel jsme schopni ovlivnit pouze každý za svou kancelář nebo za své sdružení. V této chvíli na trhu působí evropský klub realitních kanceláří, který začíná být jistotou v poskytování nadstandardních služeb."

Lucie Mazáčová, EuroNet Media s.r.o.

odebírat zprávy