Banky a stavební spořitelny během letošního roku rozpůjčují na bydlení okolo čtvrt bilionu Kč

Banky a stavební spořitelny během letošního roku rozpůjčují na bydlení okolo čtvrt bilionu Kč

26.7.2016 - Hypotéky jsou nyní extrémně levné, příjmy domácností rostou, ekonomice se daří, lidé přemýšlejí co s volnými penězi a vidí, že ceny nemovitostí rostou. Výsledkem je měsíční objem hypoték dosahující bezmála 24 miliard korun. V součtu za první pololetí suma sjednaných úvěrů již překročila 100 miliard Kč.

V letošním květnu banky poprvé objemem sjednaných hypoték překonaly 20miliardovou hranici. V červnu jsme očekávali, že se nad 20 miliard také vyhoupnou, ale že z toho nakonec bude útok na 24 miliardovou metu, jsme opravdu netušili. V červnu si hypotéku sjednalo 12 324 klientů, což je o 14 procent více jak v meziměsíčním (10 831 ks), tak meziročním srovnání (10 794 ks). Průměrná výše hypotéky v červnu činila 1,929 mil. Kč, což je letošní mírný nadprůměr, nicméně i tak to vydalo na překonání stávajícího rekordu o další 3 miliardy korun (m/m +14 %) na 23,776 mld. Kč. Oproti loňsku vzrostl objem sjednaných hypoték o 20 procent.

Příčin enormního zájmu o hypotéky vidíme několik, ale mezi hlavní tři patří trend rostoucích cen nemovitostí, výborná dostupnost hypoték a to jak z pohledu ceny tak kritérií pro získání úvěru, což obojí zvyšuje průměrnou výši úvěru a za třetí je to velice dobrá ekonomická situace a optimismus českých domácností, které ve větší míře ukládají své volné prostředky do nemovitostí.

Hypotéky už moc nezlevňují
Průměrná úroková sazba v červnu sjednaných hypoték klesla o 2 setiny procentního bodu na 1,87 %, což opět potvrzuje korelaci s našimi GOFI indexy nabídkových sazeb. Minimální změny, resp. růst sazeb u vyšších LTV jsme poprvé zaznamenaly v květnu a nyní se tato skutečnost začíná projevovat i v reálně sjednávaných hypotékách.

V důsledku nízkých úrokových sazeb klesá také průměrná splátka úvěru. Poprvé v historii se průměrná splátka 1milionového úvěru s 20 letou splatností propadla pod 5 000 Kč měsíčně. Nabídkové sazby v červenci pokračují ve stagnaci. V součtu za celý měsíc očekáváme u hypoték s LTV do 85 % pouze mírný pokles. U 100% hypoték i v důsledku opaření ČNB očekáváme v tomto i následujícím měsíci zdražení.

Banky cenu v tuto chvíli ani tak neřeší a jejich pozornost se nyní zaměřuje na filtrování příchozích klientů a zvládnutí poptávkové vlny, kterou trh generuje. Také v srpnu očekáváme v hypotečním "mainstreamu" zachování úrokových sazeb a případné změny očekáváme nejdříve v září, kdy alespoň v minulých letech začínala podzimní hypoteční sezóna doprovázená řadou akčních nabídek a cenových změn. Velké banky, které ovládají trh, nemají v současné situaci racionální potřebu zlevňovat, u některých menších bank je situace různá a úpravy cen v podobě akčních nabídek se dají očekávat ještě o prázdninách.  

Vývoj průměrné výše hypotéky

Luboš Svačina

odebírat zprávy